Kanadyjczycy współdziałali z żołnierzami USA oskarżanymi o zabicie setek cywilów

Opublikowano: 04.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2126

Żołnierze kanadyjskich sił specjalnych wchodzili w skład specjalnego zespołu operacyjnego armii USA oskarżanego o zabicie dziesiątek niewinnych ludzi w Iraku i Syrii. W 2021 roku „NY Times” ujawnił, że Talon Anvil walczył przeciwko ISIL, ale także zabił setki cywilów

Jeden kanadyjski żołnierz sił specjalnych wchodził w skład kontrowersyjnego 20-osobowego amerykańskiego oddziału o nazwie Talon Anvil w 2015 roku, podczas gdy inni kanadyjscy odgrywali rolę drugoplanową lub byli informowani o działalności grupy – wynika z dokumentów uzyskanych ze źródeł wojskowych.

Szczegóły dotyczące roli kanadyjskich sił specjalnych w oddziale o kryptonimie Talon Anvil są nadal tajne. Działania Talon Anvil w latach 2014-2019, zaalarmowały członków armii USA, a nawet CIA, donosi gazeta. Według „New York Timesa” zginęli ludzie, którzy nie odgrywali żadnej roli w konflikcie, w tym rolnicy próbujący zbierać plony, dzieci bawiące się na ulicach, rodziny uciekające przed walką i wieśniacy ukrywający się w budynkach.

Dwa dni po tym, jak ta gazeta opublikowała pierwszy z kilku artykułów na temat Talon Anvil, Dowództwo Kanadyjskich Sił Operacji Specjalnych (CANSOFCOM) wyraziło obawy, że mogą pojawić się pytania dotyczące jego własnego zaangażowania w zespół. Kanadyjskie siły zbrojne powołały się na względy bezpieczeństwa narodowego, aby zataić informacje, ale ministerstwo obrony w osobnym oświadczeniu przyznało, że ​​jeden członek kanadyjskich sił specjalnych był częścią Talon Anvil; żołnierz ten był wówczas osadzony w armii USA. Talon Anvil był nadzorowany przez amerykańskie siły specjalne Delta. CANSOFCOM ma bliskie relacje z Deltą, a także innymi amerykańskimi siłami specjalnymi.

„New York Times” poinformował, że badany jest tylko jeden nalot przeprowadzony przez Talona Anvila, w wyniku którego zginęli cywile. Talon Anvil, który znajdował się w Erbil w Iraku, a później przeniósł się do Syrii, był odpowiedzialny za około 80 procent ze 112 000 bomb i pocisków wystrzelonych na cele Państwa Islamskiego. Talon Anvil miał trzy grupy pracujące przez całą dobę, zbierając informacje od sojuszniczych wojsk lądowych, w tym kanadyjskich sił specjalnych, a także dane z obserwacji zebrane przez drony i inne samoloty oraz przechwycone transmisje radiowe i elektroniczne.

Kanadyjskie myśliwce CF-18 od 30 października 2014 do 15 lutego 2016 przeprowadziły 251 nalotów. Łącznie zrzucono 606 bomb, głównie na cele w Iraku. Siły kanadyjskie oświadczyły, że nie mają informacji o ofiarach wśród ludności cywilnej w wyniku tych bombardowań. Urzędnicy Pentagonu przyznali jednak, że trudno było uzyskać wiarygodne liczby ofiar śmiertelnych cywilów lub zbadać zarzuty, że niewinni ludzie zginęli w nalotach bombowych, ponieważ większość z nich miała miejsce na terytorium kontrolowanym przez Państwo Islamskie.

Począwszy od 2014 roku, poprzedni konserwatywny rząd wysłał kanadyjskie siły specjalne do północnego Iraku w celu szkolenia kurdyjskich żołnierzy. Program ten został rozszerzony przez rząd liberalny, a kanadyjskie siły specjalne wzywały do ​​nalotów i brały udział w starciach z siłami wroga. W tamtym czasie rząd liberalny i kanadyjskie dowództwo wojskowe nalegały, aby takich działań nie postrzegać jako udziału w walkach.

Kanadyjskie wojsko ujawniło jedynie pewne szczegóły dotyczące walk w ramach swojej strategicznej strategii komunikacyjnej. Na przykład w 2017 r. koordynowało przekazanie mediom informacji o snajperze kanadyjskich sił specjalnych, który oddał śmiertelny strzał do żołnierza Państwa Islamskiego oddalonego o prawie 3,5 km. Informacja ta została ujawniona na kilka dni przed ogłoszeniem przez liberalny rząd przedłużenia misji w Iraku o dwa lata. Miała na celu podkreślenie tego, co liberałowie i wojsko uznali za udaną misję.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. wloczykij 04.01.2023 18:16

    E tam, to nie ważne. Putin to morderca i terrorysta, a 1 milion zamordowanych cywili w Iraku i Syrii się nie liczy – to daleko było.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.