Liczba wyświetleń: 2855
Ogromny samolot transportowy An-124 Rusłan stał od lutego 2022 roku na płycie lotniska Pearson International Airport w Toronto. Odrzutowiec o numerach seryjnych RA-82078 wylądował tam 27 lutego 2022 r., przewożąc ładunek szybkich testów COVID-19 — zaledwie cztery dni po tym, jak Rosja rozpoczęła masową inwazję na Ukrainę. Tego samego dnia minister transportu Kanady zamknął kanadyjską przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów obsługiwanych przez Rosję, i An-124 został uziemiony.
Po spotkaniu 11 kwietnia 2023 r. premierów Ukrainy i Kanady, Denysa Szmyhala i Justina Trudeau, Ottawa planowała skonfiskować samolot i przekazać go Ukrainie. Decyzja ta została podjęta na podstawie orzeczenia sądu ukraińskiego, zgodnie z którym rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego nielegalnie zatwierdziła certyfikaty zdatności do lotu dla wszystkich dwunastu samolotów An-124 przedsiębiorstwa Wołgi Dniepr.
Rosja wciąż ma do zapłacenia ponad 330 000 dolarów równowartości opłat parkingowych za ponad 400 dni stacjonowania samolotu.
Trafnie nazwany przez NATO Condor, 200-tonowy odrzutowiec – zdolny do uniesienia 150 ton ładunku i około 50 ton paliwa to największy operacyjny samolot na świecie, odkąd jeszcze większy samolot transportowy An-225 został zniszczony na lotnisku Hostomel w zeszłym roku.
Antonov Airlines utrzymuje flotę pięciu samolotów An-124-100, które po rosyjskiej inwazji zostały przeniesione na lotnisko Halle w Lipsku w Niemczech.
Po wznowieniu działalności w zeszłym roku, Antonov Airlines wszystkie samoloty An-124 zostały przemianowane na nazwy ukraińskich miast, które doświadczyły ciężkich walk podczas wojny, w tym Bucza, Irpin, Charków, Mikołajów, Ochtyrka, Chersoń i Mariupol.
Trzy kolejne samoloty Wołga-Dniepr An-124 (numery seryjne RA-82043, 82045 i 82046) są skonfiskowane w Lipsku. Niemieckie plany dotyczące tych skonfiskowanych samolotów (z których jeden nie ma silników) pozostają niejasne.
W sumie 24 masywne koła na 10 owiewkach podtrzymywały samolot, każde ze wbudowanymi pomocniczymi jednostkami napędowymi. Koła te można opróżnić, aby przykucnąć odrzutowiec w celu ułatwienia rozładunku. Napęd zapewniały cztery silniki turbowentylatorowe Lotarev D-18T – pierwsze oszczędne silniki wysokoprzepustowe opracowane przez Związek Radziecki – które mogły również odwrócić ciąg, aby pomóc w lądowaniu.
Partnerstwo Wołga-Dniepr rozpadło się po początkowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku. Jednak linia lotnicza była w stanie kontynuować działalność w krajach zachodnich do czasu, gdy sankcje w 2022 roku uziemiły 4 jej An-124.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net
Czyli tak naprawdę ,,bezprawna,, kradziesz cudzej własności. Nawet wojna tego nie usprawiedliwia. Ciekaw jestem co będzie, jak po wojence Rosja zażąda odszkodowania za samoloty. Ukry ciągle myślą że wszystko im ujdzie bezkarnie….ale do czasu…Niemole też będą się gęsto tłumaczyć..
To jest bezczelność na maksa. Rosjanie mimo wszystko trzymają fason. Kanadyjczycy wstrzymali odlot samolotu wrogiego państwa, a ukraincy wstrzymali ruch kolejowy Chiny – Polska pod koniec 2021 roku, ja pamiętam. Wdzięczność ukrainska jest mi osobiście znana, podziękują wam na pewno po wojnie, z hasłem-„Polacy za mało pomagaliście!”
Morawiecki – Polacy dziękują!
Najpierw uziemiają samolot i nie pozwalają mu odlecieć a potem każą płacić za parkowanie?