Kanada skonfiskowała rosyjski samolot i przekazała go Ukrainie

Ogromny samolot transportowy An-124 Rusłan stał od lutego 2022 roku na płycie lotniska Pearson International Airport w Toronto. Odrzutowiec o numerach seryjnych RA-82078 wylądował tam 27 lutego 2022 r., przewożąc ładunek szybkich testów COVID-19 — zaledwie cztery dni po tym, jak Rosja rozpoczęła masową inwazję na Ukrainę. Tego samego dnia minister transportu Kanady zamknął kanadyjską przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów obsługiwanych przez Rosję, i An-124 został uziemiony.

Po spotkaniu 11 kwietnia 2023 r. premierów Ukrainy i Kanady, Denysa Szmyhala i Justina Trudeau, Ottawa planowała skonfiskować samolot i przekazać go Ukrainie. Decyzja ta została podjęta na podstawie orzeczenia sądu ukraińskiego, zgodnie z którym rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego nielegalnie zatwierdziła certyfikaty zdatności do lotu dla wszystkich dwunastu samolotów An-124 przedsiębiorstwa Wołgi Dniepr.

Rosja wciąż ma do zapłacenia ponad 330 000 dolarów równowartości opłat parkingowych za ponad 400 dni stacjonowania samolotu.

Trafnie nazwany przez NATO Condor, 200-tonowy odrzutowiec – zdolny do uniesienia 150 ton ładunku i około 50 ton paliwa to największy operacyjny samolot na świecie, odkąd jeszcze większy samolot transportowy An-225 został zniszczony na lotnisku Hostomel w zeszłym roku.

Antonov Airlines utrzymuje flotę pięciu samolotów An-124-100, które po rosyjskiej inwazji zostały przeniesione na lotnisko Halle w Lipsku w Niemczech.

Po wznowieniu działalności w zeszłym roku, Antonov Airlines wszystkie samoloty An-124 zostały przemianowane na nazwy ukraińskich miast, które doświadczyły ciężkich walk podczas wojny, w tym Bucza, Irpin, Charków, Mikołajów, Ochtyrka, Chersoń i Mariupol.

Trzy kolejne samoloty Wołga-Dniepr An-124 (numery seryjne RA-82043, 82045 i 82046) są skonfiskowane w Lipsku. Niemieckie plany dotyczące tych skonfiskowanych samolotów (z których jeden nie ma silników) pozostają niejasne.

W sumie 24 masywne koła na 10 owiewkach podtrzymywały samolot, każde ze wbudowanymi pomocniczymi jednostkami napędowymi. Koła te można opróżnić, aby przykucnąć odrzutowiec w celu ułatwienia rozładunku. Napęd zapewniały cztery silniki turbowentylatorowe Lotarev D-18T – pierwsze oszczędne silniki wysokoprzepustowe opracowane przez Związek Radziecki – które mogły również odwrócić ciąg, aby pomóc w lądowaniu.

Partnerstwo Wołga-Dniepr rozpadło się po początkowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku. Jednak linia lotnicza była w stanie kontynuować działalność w krajach zachodnich do czasu, gdy sankcje w 2022 roku uziemiły 4 jej An-124.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net