Kanada nie kupi od USA wszystkich F-35

Opublikowano: 15.03.2025 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 558

Kanada aktywnie poszukuje potencjalnych alternatyw dla amerykańskiego myśliwca stealth F-35 i będzie prowadzić rozmowy z konkurencyjnymi producentami samolotów, powiedział minister obrony Bill Blair w piątek wieczorem, zaledwie kilka godzin po ponownym mianowaniu go na to stanowisko w ramach nowego gabinetu premiera Marka Carneya. Wypowiedzi te padły dzień po tym, jak Portugalia zasygnalizowała, że ​​zamierza zrezygnować z zakupu zaawansowanego technologicznie samolotu bojowego.

Ponowna ocena sytuacji odbywa się w trakcie zaciętego sporu politycznego z administracją Trumpa na temat ceł i gróźb ​​aneksja Kanady. Wśród Kanadyjczyków pojawiło się coraz większe poparcie dla pomysłu zniesienia anulowania wartego 19 miliardów dolarów i znalezienia samolotów innych niż te produkowane i serwisowane w Stanach Zjednoczonych.

Po latach opóźnień rząd liberalny podpisał w czerwcu 2023 r. umowę z amerykańskim gigantem zbrojeniowym Lockheed Martin na zakup 88 samolotów F-35.

Jak powiedział Blair w programie „Power & Politics” w telewizji CBC, obecnie z wojskiem toczą się rozmowy na temat tego, co jest najlepsze dla interesów Kanady i obronności kraju. „To był myśliwiec, który nasze siły powietrzne zidentyfikowały jako platformę, której potrzebowali, ale rozważamy również inne alternatywy — czy wszystkie te myśliwce muszą być F-35” — powiedział Blair.

Kanada już wyłożyła pieniądze na pierwszych 16 samolotów bojowych, które mają zostać dostarczone na początku przyszłego roku. Blair sugeruje, że pierwsze F-35 mogłyby zostać zaakceptowane, a pozostała część floty składałaby się z samolotów od europejskich dostawców, takich jak szwedzki Saab Gripen, który zajął drugie miejsce w przetargu. „Premier poprosił mnie, abym udał się i zbadał te rzeczy oraz przeprowadził rozmowy z innymi źródłami, szczególnie tam, gdzie mogą pojawić się możliwości montażu tych myśliwców w Kanadzie” – powiedział Blair.

Było to pośrednie nawiązanie do propozycji szwedzkiej, która obiecywała, że ​​montaż będzie się odbywał w Kanadzie, a przeniesienie własności intelektualnej umożliwi obsługę samolotu w tym kraju. Główne prace konserwacyjne, remonty i aktualizacje oprogramowania samolotu F-35 odbywają się w Stanach Zjednoczonych.

Pomysł mieszanej floty myśliwców jest czymś, czemu siły powietrzne sprzeciwiały się od dawna, mimo że robiły to aż do lat 1980., kiedy zakupiono obecne CF-18. Oznaczałoby to dwa różne reżimy szkoleniowe, oddzielne hangary i infrastrukturę oraz inny łańcuch dostaw — a wszystko to planiści obronni od dziesięcioleci twierdzą, że jest zbyt drogie.

Billie Flynn, emerytowany podpułkownik i były pilot testowy F-35, mówi, że groźby Trumpa zachwiały zaufaniem do amerykańskiego sektora obronnego. „Uważam, że Kanada musi przyjąć transakcyjny pogląd, że jest to umowa, która będzie kontynuowana — lub będzie narażona — na ryzyko zaufania, które zawsze stoi za każdym zakupem amerykańskiej broni” — powiedział Flynn.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ewentualnym całkowitym lub częściowym wycofaniu się z kontraktu na samolot F-35, jest fakt, że kanadyjskie firmy z branży lotniczo-kosmicznej są częścią łańcucha dostaw tego myśliwca — łańcucha, który w latach 1997–2021 wniósł do gospodarki kraju 1,3 miliarda dolarów.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.