Kanada kasuje równość wobec prawa

Opublikowano: 24.05.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2351

Równość wobec prawa jest kamieniem węgielnym liberalnej demokracji, ale obecnie sędziowie w całej Kanadzie, wydając wyroki, muszą brać pod uwagę rasę.

Obecnie osoba oskarżona o przestępstwo, która jest rasy czarnej bądź też jest „urasowiona”, może przedłożyć dokument IRCA (Impact of Race and Culture Assessment) — prezentujący, w jaki sposób systemowy rasizm doprowadził ich do popełnienia przestępstwa.

Logika kryjąca się za IRCA zakłada, że osoba czarnoskóra jest przedmiotem nienawiści i że ta nienawiść ogranicza jej możliwości pracy, wynajęcia mieszkania, możliwości zbudowania sensownego i szanującego prawo życia. Dokument taki ma pomóc sędziemu docenić „pochodzenie” i „historię” skazanego. Wystarczy wskazać na ogólną historię czarnych ludzi. Dzięki pobłażliwości urasowieni oraz czarni mogą liczyć na znaczące złagodzenie wymierzonej kary.

Obecnie wśród kanadyjskich obrońców, prokuratorów, sędziów i profesorów prawa przyjmuje się za pewnik, że IRCA jest niezbędnym narzędziem do ograniczenia „nadreprezentacji” czarnych i rdzennych Kanadyjczyków w więzieniach. „Nawet jeśli przestępstwo jest bardzo poważne, należy wziąć pod uwagę wpływ systemowego rasizmu i jego wpływ na sprawcę”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: The Free Press
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Doctor Who 25.05.2023 13:19

    Polacy wylatują poza skalę w takim podejściu …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.