Kampania PiS najdroższa, PSL najmniej skuteczna

Opublikowano: 14.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 892

Prawie 100 mln zł – tyle w sumie wydały na ostatnią kampanię wyborczą wszystkie komitety wyborcze. Ponad połowę tej kwoty stanowiły wydatki Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Onet przeliczył, ile partie “kosztował” jeden wyborca.

Zarówno PiS, jak i PO wydały na kampanię parlamentarną prawie po 30 mln zł – partia rządząca o 300 tys. zł więcej niż przegrana Platforma. W przeliczeniu na liczbę głosów okazuje się, że na zdobycie jednego głosu PiS wydał średnio 5, a Platforma – 8 zł. Były koalicjant w rządzie Ewy Kopacz okazał się najmniej skutecznym komitetem – na pokazanie się wyborcom przeznaczył ponad 13 mln zł, a głos na PSL oddało niecałe 800 tys. ludzi, co oznacza, że na jednego zwolennika Stronnictwo wydało prawie 17 zł. Drugi od końca, jeśli chodzi o ekonomiczną wydajność kampanii, był nie kto inny, a Ryszard Petru i ugrupowanie Nowoczesna. Promocja kosztowała go 11,5 mln zł, co w przeliczeniu na jednego wyborcę daje kwotę 9,99 zł. Spośród partii parlamentarnych najlepiej wypada w tym zestawieniu komitet Kukiz’15, który wydał zaledwie 2 mln zł, ponad pięciokrotnie mniej niż Nowoczesna. Zdobycie sympatii i zaufania jednego obywatela lub obywatelki kosztowało więc średnio 2 zł i 16 groszy.

Jeśli chodzi o ugrupowania, którym nie udało się dostać do Sejmu, największe wydatki poniósł komitet Zjednoczonej Lewicy. Koalicja pod wodzą Barbary Nowackiej przeznaczyła na materiały promocyjne 8 mln zł (czterokrotnie więcej niż Paweł Kukiz) – kwota podzielona przez liczbę wyborców daje 7 zł. Ok. 1,5 mln zł wydał KORWiN, zdobywając ponad 700 tys. głosów, co daje 2,27 na jednego korwinistę. Od stawki wyraźnie odstaje Partia Razem, która na całą kampanię wydała zaledwie 300 tys. zł – niewielkie lewicowe ugrupowanie najlepiej wydało też te skromne środki; jeden wyborca kosztował je zaledwie 64 grosze, czyli ponad 15 razy mniej niż Ryszarda Petru i ponad 26 razy mniej niż Polskie Stronnictwo Ludowe.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. agama 14.03.2016 12:30

  Nie podano, że Ruch Kukiza jako jedyny przeznaczył na kampanię pieniądze z dobrowolnych darowizn na ten cel.

 2. Maximov 14.03.2016 13:07

  Dokładnie.
  Żaden podatnik przymusowo nie wsparł Kukiz ’15.
  To były same dobrowolne datki, czego nie mogą o swoich partiach powiedzieć inni główni gracze polskiej sceny politycznej.

 3. emigrant001 14.03.2016 13:22

  Kukiz nie zmieni tego co lubią inni. Na pewno nie sam. Inni lubią pieniądze podatników, a że podatnik to przygłup jest NeverEnding Story.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.