Kamienicznicy będą mogli pozywać lokatorów

Opublikowano: 21.04.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 693

Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie podjął uchwałę w odpowiedzi na pytanie warszawskiego sądu apelacyjnego, który rozpatrywał odmowę zapłacenia przez ratusz odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. Z uchwały tej wynika, że właściciel zreprywatyzowanej kamienicy lub handlarz roszczeniami, który wszedł w posiadanie takiej kamienicy, wspomnianego odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu komunalnego powinien żądać od lokatora, a nie od samorządu. Choć to samorząd zawierał umowy z lokatorami mieszkań komunalnych, które oni podpisywali w dobrej wierze, że zostaną one dotrzymane.

W praktyce oznacza to, że właściciel kamienicy może żądać od lokatora odszkodowania za 10 lat wstecz, co oznacza gigantyczne sumy, nie do zapłacenia dla przeciętnego użytkownika lokalu komunalnego. Decyzja Sądu Najwyższego przerzuca na pojedynczych, często biednych ludzi koszty związane z reprywatyzacją, za brak ustawy reprywatyzacyjnej, czego uchwalenia zaniedbało przecież państwo i daje do ręki instrument nacisku dla właściciela kamienicy wobec nie mających się gdzie wyprowadzić ludzi.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze skomentowało wspomnianą uchwałę ostrymi słowami: „To miasto forsowało argumentację, zgodnie z którą to najemcy powinni płacić odszkodowanie. Dlaczego państwo polskie we wszystkich jego wymiarach – od samorządu po wymiar sprawiedliwości – chce, by to najsłabsi ponosili koszty rzekomej “krzywdy” dawnych właścicieli? Czy ktoś jeszcze potrzebuje dowodów, że tak zwana “normalna reprywatyzacja” to jedna wielka, spuchnięta bańka patologii? Ma ona coraz mniej wspólnego ze sprawiedliwością, na którą powołują się orędownicy “wyrównywania krzywd” sprzed 70 lat. Wyrównując tamte krzywdy, napędzamy spiralę kolejnych, znacznie mniej symbolicznych, które są udziałem osób żyjących tu i teraz”.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rumcajs 21.04.2017 11:01

  Do tej informacji podchodziłem do niektórych działań Ziobry, z dystansem, bo chyba nie rozumiałem z czym i KIM walczy… Teraz juz wiem, i popieram go. Trzeba ta patologie w togach skończyc. Jesli wbrew logice daja taka mozliwośc, a potem ich “kolesie” beda na tej podstawie dawac wyroki, to jasne jest, że nie będa potrzebne dowody, wystarczy tylko pozew…

 2. Czejna 21.04.2017 15:05

  Wszyscy won!
  I po tysiackroc WON!
  To sie nazywa sprawiedliwosc?
  Jesli nie pojda Won, to splot
  zaleznosci ukladu nikgdy sie nie skonczy.

 3. MichalR 21.04.2017 20:37

  Jest jedna korzyść w tej sytuacji. Osoba dysponująca kamienicą, która obudziła się ze snu zimowego tak na prawdę nie wydoi naszego kraju z pieniędzy. Lokatora wyrzucić na bruk się nie da, pieniędzy od miasta nie dostaną – gdyby nie fakt że mieszkali tam normalni ludzie a nie same rodziny patologiczne to byłoby to rozwiązanie idealne.

 4. MichalR 21.04.2017 20:38

  Jeszcze proszę żeby z kamieniczników ściągnąć wszystkie koszty remontów ich budynków poniesione przez miasto wraz z odsetkami

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.