Kamery na dronach mają podlegać regulacjom

Opublikowano: 29.10.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 615

W cywilizowanych krajach monitoring jest regulowany. W Szwecji sąd najwyższy dodatkowo uznał, że kamery na dronach powinny podlegać takim samym regulacjom jak kamery monitoringu.

Drony z kamerami stanowią zagrożenie dla prywatności. Czy w związku z tym prawo powinno uregulować lub ograniczyć ich używanie? Szwedzki sąd najwyższy uznał, że tak.

Ciekawa była droga rozumowania sądu, który wydał w sumie dwa orzeczenia na temat kamer montowanych na urządzeniach. Sąd uznał on, że kamery montowane na kaskach, w samochodach albo na rowerach nie mogą być uznane za urządzenia do monitoringu. Dlaczego? Bo te kamery podążają tam gdzie zmierza ich użytkownik.

Inaczej jest w przypadku kamer montowanych na dronach. Dzięki nim ktoś znajdujący się na ziemi może dokonywać obserwacji z powietrza. Oczywiście taka obserwacja może służyć do osobistego monitoringu, ale zdaniem sądu najważniejsze jest to, że kamery na dronach są kamerami do nadzoru.

Niektóre media podały, że tym orzeczeniem szwedzki sąd “zakazał kamer na dronach”. Nie jest to prawda. Po prostu osoby odbywające loty z kamerami będą musiały spełnić dodatkowe wymagania prawne. Obejmują one wniesienie opłaty i wystąpienie o pozwolenie na monitoring. Lokalne władze następnie zdecydują, czy konkretne użycie kamery na dronie jest uzasadnione i czy nie narusza prywatności bardziej niż to konieczne. Oczywiście wniosek może zostać odrzucony.

Orzeczenie szwedzkiego sądu znajdziecie na jego stronie.

Szwedzka organizacja UAS Sweeden już skrytykowała wyrok. Jej zdaniem stanowi on zagrożenie dla nowych gałęzi rynku związanych z dronami. Stowarzyszenie ma zamiar apelować do polityków o zmiany.

Zapewne zastanawiacie się czy podobne orzeczenie może zapaść w Polsce. Wyjaśnijmy zatem, że w Polsce nie ma prawa regulującego kwestie monitoringu. Kiedyś powstał projekt takiego prawa, ale nigdy nie dotarł nawet do Sejmu. W efekcie monitoring po polsku to wciąż dziki zachód – kamery w przestrzeni publicznej instaluje kto chce i jak chce. Nagrania trafiają do mediów i czasem są emitowane bez rozważania złożonych kwestii prywatności. Dzięki temu Twoi sąsiedzi mogą zobaczyć w telewizji jak odpoczywałeś na plaży albo jakaś gazeta pokaże jak się upiłeś w ramach publikowania listy przebojów z monitoringu.

Kwestia uregulowania dronów w odniesieniu do prywatności była poruszana w Polsce w ubiegłym roku przy okazji nowelizacji rozporządzenia do Prawa lotniczego. Ówczesne ministerstwo infrastruktury i rozwoju w reakcji na zgłaszne problemy odpowiedziało, że podglądanie z drona jest OK dopóki ktoś nie publikuje zdjęć. Po prostu trzeba inwigilować sąsiadów na własny użytek.

Trudno powiedzieć co jest gorsze. Szwedzki formalizm czy polska beztroska?

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.