Kambodża zamierza niszczyć sprzęt z USA

Opublikowano: 13.12.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1729

Stany Zjednoczone zdecydowały się wprowadzić embargo na dostawy uzbrojenia do Kambodży. Zarzucają bowiem temu państwu między innymi łamanie praw człowieka, a przede wszystkim bliską współpracę z Chińską Republiką Ludową. Premier Kambodży Hun Sen w odpowiedzi wezwał do zniszczenia amerykańskiego sprzętu na wyposażeniu tamtejszej armii.

Wpierw o wprowadzeniu embargo na dostawy broni do Kambodży zdecydował Departament Stanu USA. Następnie tamtejszy Departament Handlu poinformował, że wdroży nowe ograniczenia w handlu produktami wojskowymi i produktami podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane do celów cywilnych albo wojskowych.

Do Kambodży nie może tym samym trafiać nawet sprzęt wojskowy z państw trzecich, kupiony wcześniej właśnie od Stanów Zjednoczonych. To cena za łamanie praw człowieka oraz korupcję, ale przede wszystkim za dalsze zacieśnianie współpracy między Kambodżą i Chińską Republiką Ludową.

W ubiegłym roku władze w Phnom Penh zdecydowały się na zburzenie wybudowanych już przez Amerykanów elementów bazy Ream. Dodatkowo dziennik „The Wall Street Journal” donosił o porozumieniu z Pekinem, dzięki któremu Chińczycy przez okres następnych 30 lat mogliby korzystać ze wspomnianego terenu.

Embargo nałożone przez Amerykę spotkało się z ostrą reakcją Kambodży. Jej premier wezwał Królewską Armię Kambodży do zniszczenia lub wyłączenia z użytku sprzętu wojskowego produkcji amerykańskiej. bo dzięki temu jego państwo może osiągnąć niezależność. Hun Sen, powołując się na przykład Afganistanu, zauważył, że posiadanie broni z USA nie zawsze przynosi oczekiwane skutki.

Przed miesiącem Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dwójkę pracowników ministerstwa obrony Kambodży, zarzucając im korupcję przy budowie bazy Ream. Kambodżańskie władze skrytykowały te posunięcie, uznając je za „polityczne gesty”. Cztery lata temu aresztowano ponadto lidera opozycji Kem Sokhę, zarzucając mu spiskowanie z Ameryką w celu obalenia rządu.

Rezygnacja ze sprzętu wyprodukowanego w USA nie oznacza rozbrojenia kambodżańskiego wojska. Od dawna ma ono podpisane umowy o dostawach uzbrojenia z Chinami oraz kilkoma innymi państwami.

Na podstawie: Aljazeera.com, Defence24.pl, Channelnewsasia.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.