Kamala Harris przyjechała umacniać sojusz Polski z USA

Opublikowano: 11.03.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1812

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris spotkała się wczoraj w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, aby umacniać sojusz Stanów Zjednoczonych z Polską. Gwiazda amerykańskiej lewicy zapowiedziała również przekazanie pomocy humanitarnej Ukrainie i obronę każdego zaatakowanego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego.

https://www.youtube.com/watch?v=wxEluUD_3HI

Harris spotkała się wpierw z Morawieckim. Szef rządu podkreślił, że w związku z konfliktem na Ukrainie potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Morawiecki dziękował przede wszystkim USA za szybkie wprowadzenie embarga na rosyjski gaz i ropę naftową, bo może to pomóc w zachowaniu ukraińskiej suwerenności oraz integralności terytorialnej.

Więcej konkretów poznaliśmy po spotkaniu amerykańskiej wiceprezydent z polskim prezydentem. Harris mówiła głównie o „ważnej i trwałej relacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską”, która objawia się obecnie we wsparciu obu państw dla walczącej z Rosją Ukrainy. Dziękowała także Polakom za pomoc okazaną Ukraińcom uciekającym przed wojną.

W związku z dużą liczbą uchodźców Stany Zjednoczone zamierzają za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych przeznaczyć blisko 50 mld dolarów na pomoc żywnościową dla Ukrainy, a także 13 mld na pomoc humanitarną.

Jeśli chodzi o samą Polskę, Amerykanie mają w najbliższym czasie przekazać naszej armii dwie baterie rakiet Patriot. Poza tym Duda miał poruszyć z Harris temat przyspieszenia realizacji polskich zamówień na amerykański sprzęt wojskowy. Nowoczesne wyposażenie dla Wojska Polskiego miałoby więc trafić jak najszybciej.

Duda i Harris nie chcieli z kolei odpowiedzieć wprost na pytanie o ostatnie zamieszanie, które związane było z kwestią dostarczenia polskich myśliwców Ukrainie. Warszawa chciała uczynić to za pośrednictwem Waszyngtonu, ale ten ostatecznie nie zgodził się na taki krok. Harris po pytaniu o tę kwestię zaczęła wyliczać amerykańską pomoc humanitarną, zaś Duda mówił o zobowiązaniach w ramach NATO.

Na podstawie: PolskieRadio24.pl, BusinessInsider.com.pl, Interia.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.