Kaczyński zostanie wicepremierem. O to mu chodziło?

Opublikowano: 24.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 680

​Jarosław Kaczyński ma objąć stanowisko w Radzie Ministrów z bardzo szerokim zakresem władzy. Lider Prawa i Sprawiedliwości byłby teraz członkiem gabinetu jako szef komitetu do spraw bezpieczeństwa.

Wczoraj w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry w sprawie dalszych losów Zjednoczonej Prawicy. Zakończyło się około godz. 20.30. Wcześniej odbyły się niezależne narady władz PiS i Solidarnej Polski. Jak podaje PAP, powołując się na własne źródła, efektem negocjacji ma być wejście lidera PiS do rządu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby nadzorować resorty sprawiedliwości, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Kolejne spotkanie ścisłego kierownictwa PiS planowane jest na czwartek wieczór lub piątek po południu. „Cieszymy się, że kolejny etap rozmów przyniósł ze strony Solidarnej Polski akceptację na dodatkowe elementy w zakresie projektów legislacyjnych. Przedmiotem rozmów były m.in. ustawy o ochronie zwierząt i o stanie wyższej konieczności w trakcie epidemii Covid-19. Podczas spotkania omówiono też nową formułę funkcjonowania rządu po planowanej rekonstrukcji” – mówił PAP jeden z polityków PiS.

Kryzys między PiS a jego koalicjantami ujawnił się podczas głosowania ws. ustawy o ochronie praw zwierząt. Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu zależało, aby „piątkę dla zwierząt” poparli wszyscy posłowie w jego ugrupowaniu, wprowadzono nawet dyscyplinę partyjną. Okazało się jednak, że przeciwko była cała Solidarna Polska (m.in. Tadeusz Cymański, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba, Michał Wójcik, Marcin Warchoł, Zbigniew Ziobro, Michał Woś), ale także 38 posłów PiS, w tym minister Jan Krzysztof Ardanowski.

„Nie mogę powiedzieć, że porozumienie jest już osiągnięte, nie mogę tego ogłosić oficjalnie. Prawdopodobnie dzisiaj lub jutro zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, żeby wypracować to, z czym spotkaliśmy się w ostatnich dniach” – powiedział w rozmowie z Polsat News szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Polityk zapewnił, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie kierownictwo PiS, które zbierze się „prawdopodobnie dziś lub jutro”. Decyzji można oczekiwać najpóźniej w ciągu kolejnych trzech dni. „Jeżeli ktoś mówi, że jest już porozumienie, to jest to takie „myślenie życzeniowe”. W tej chwili nie mogę tego potwierdzić” – mówił Sobolewski. „Losy koalicji Zjednoczonej Prawicy ważą się na zasadzie takiej, czy to będzie koalicja pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości i tutaj nic się nie zmieniało, czy będzie szło to w stronę skrótowej fazy AWS-u. Prawo i Sprawiedliwość wolałoby przyjąć inne rozstrzygnięcia, a nie czekać na taki koniec, jaki czekał AWS” – dodał.

Szef komitetu wykonawczego PiS powiedział, że ich koalicjanci „przedstawili oczekiwania nieadekwatne do stanu posiadania”. Na pytanie, czy Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu jako wicepremier, zapewnił, że nie chce odnosić się do „spekulacji medialnych”. „Jesteśmy na ostatniej prostej ws. porozumienia. Widzimy metę, ale trzeba jeszcze zrobić ten ostatni sprint” – mówił.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Admin WM 24.09.2020 10:38

    Stworzył problem, przedstawił rozwiązanie, teraz dostanie to co chciał. Pytanie – po co mu najważniejsze siłowe ministerstwa w państwie i jak je wykorzysta?

  2. j3w 24.09.2020 15:46

    Mój śp. dziadek mówił, że do wojny z Rosją dąży.

  3. Wolfman 25.09.2020 10:44

    A powinno się abstrahując od tego. Dawać starszym ludziom tyle władzy? Powinno się im podziękować wysłać na emeryturę/własną działalność i zatrudnić młodych bez koneksji, bez władzy jako pracowników. Wobec których się wyciąga konsekwencje

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.