Już nie tylko dworki i wille z basenem

Opublikowano: 16.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1604

Sejmowa Lewica chce aby majątek i powiązania prezesa PKN Orlen zbadała instytucja do tego właściwa – Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zdaniem polityków, którzy wystąpili na konferencji prasowej, jest podejrzenie, że Daniel Obajtek przyjął korzyść majątkową wykorzystując swoją funkcję publiczną.

Wczoraj poznaliśmy kolejne niepokojące fakty w sprawie nadużyć jakich miał się dopuścić prezes PKN Orlen, a także tego, jak państwo rządzone przez partię mającą w nazwie „sprawiedliwość” nie przejmowało się doniesieniami o podejrzanej działalności swojego luminarza. Prokuratura w 2016 roku już po miesiącu umorzyła postępowanie w sprawie składania fałszywych zeznań przez Obajtka. Zawiadomienie, które złożył Roman Lis, wuj ówczesnego wójta Pcimia, zostało zignorowane, a zgłaszający nie dostał żadnego pisma w tej sprawie, aż do 2021 roku, kiedy tuż przed wybuchem afery otrzymał potwierdzenie umorzenia.

Na konferencji prasowej posłowie Lewicy odsłonili nowe fakty w kolejnym niejasnym rozdziale w życiorysie prezesa PKN Orlen. W minionym tygodniu posłowie Lewicy: Tomasz Trela i Arkadiusz Iwaniak złożyli interwencję poselską w Narodowym Centrum Badania i Rozwoju oraz w Urzędzie Marszałka Województwa Małopolskiego. Parlamentarzyści przypuszczali, że Daniej Obajtek, wykorzystując swoje znajomości i wpływy, załatwił pieniądze z tych instytucji dla swoich znajomych.

„Serial z Danielem Obajtkiem trwa, a my wszyscy jesteśmy jego świadkami. Pojawiają się już nie tylko dworki, nie tylko wille z basenem, ale też rabaty na apartamenty w Warszawie. Ciągle pojawia się coraz więcej pytań bez odpowiedzi. Ta Obajtkowa pajęczyna, ta sieć Obajtka wydaje się być wszędzie” – mówiła prasowej posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

Podkreśliła, że nie wiadomo, ile zarobił Daniel Obajtek, co i za ile kupił, na co było go stać. Jej zdaniem to, co dzieje się wokół Daniela Obajtka to sytuacja patologiczna. „Dlatego chcemy, by CBA się tym zajęło, bo od tego jest. Republika Obajtka ma się dobrze. To CBA powinno podjąć kroki w sprawie pana Daniela Obajtka” – zauważyła posłanka.

Krzysztof Śmiszek zaznaczył, że konferencja prasowa odbywa się pod budynkiem CBA, „ponieważ ta instytucja w swoich zadaniach statutowych, ma przede wszystkim dbać, czy w życiu publicznym nie dochodzi do nadużyć”.

Poseł poinformował o złożeniu zawiadomienia do CBA o możliwości popełnienia przestępstwa na podstawie art. 228 Kodeksu karnego dot. przestępstwa korupcyjnego, przez prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

„W ostatnich dniach media donoszą o kolejnych pałacach, dworkach czy nieruchomościach kupionych przez pana Obajtka. Teraz opinię publiczną obiegła wiadomość o ponad milionowej zniżce dla Daniela Obajtka na zakup apartamentu w jednej z luksusowych dzielnic w Warszawie. W zamian za to, spółka Orlen miała zasponsorować jedną z warszawskich akademii piłkarskich. To absurdalna sytuacja” – oświadczył Śmiszek.

Jak podkreślił, osoba piastująca takie stanowisko w jednej z największych spółek w państwie musi być jak żona Cezara – poza podejrzeniami. „Co takiego kryje oświadczenie majątkowe pana Daniela Obajtka, że tak bardzo nikt nie chce go ujawnić?” – pytał poseł Lewicy.

W dokumencie złożonym do CBA, Lewica przypomniała, że jesienią 2018 roku Daniel Obajtek i Paulina Sala nabyli od podmiotu należącego do Grupy Profbud sp. z o.o. mieszkanie o powierzchni 187 m2 położone w Warszawie. Jak podaje „Gazeta Wyborcza” powołując się na dokumenty w sprawie, Daniel Obajtek zapłacił za mieszkanie ok. 1 290 000 zł, czyli 6900 zł za m2. „Rynkowa cena mieszkania pod tym adresem wynosiła 12 500 zł. Oznacza to, że Daniel Obajtek zapłacił ok. 1 050 000 zł mniej niż wynosiła wartość rynkowa nieruchomości” – wskazano we wniosku.

Lewica zauważa, że w tym samym roku Orlen został sponsorem strategicznym Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno. „Oznacza to, że Spółka wsparła Akademię Piłkarską finansowo” – oceniają politycy Lewicy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
grzech
Użytkownik

Ale Niemców boli że Orlen wykupił media polskie kontrolowane przez Niemców że aż musieli wyciągać swoje Asy z rękawa……

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Obajtek sam poddał się kontroli CBA, więc wyniki zobaczymy z pewnością w krótce. Nie chce mi się wnikać w rabaty, jakie zdołał uzyskać prezes Orlenu przy zakupie nieruchomości za gotówkę, ale wiem że mogą one być spore. Jeśli klient jest na świeczniku.

Sama ilość nieruchomości tez specjalnie nie dziwi. Przy zarobkach, jakie ma Obajtek (połowę niższych niż prezesi z czasów PO) i przy zbliżającym się upadku ekonomii zachodniej trzeba uciekać z pieniądza w wartości trwałe. I ten to robi.

Dobrze, że w PiSie nie działa zasada, za swoimi stoimy murem do upadłego, jak w PO. Jeśli Obuś jest krzywy wyleci. Na zbity pysk.