Liczba wyświetleń: 196
W środę 23 kwietnia minister spraw zagranicznych Haszymidzkiego Królestwa Jordanii Mazin al-Farrayeh poinformował o zakazie działalności Bractwa Muzułmańskiego w kraju.
Działania Al-Ichwan al-muslimin zostały zakazane, podobnie jak członkostwo w organizacji i promowanie jej idei, biura Bractwa zostaną zamknięte a własność skonfiskowana.
Tydzień wcześniej władze Jordanii aresztowały 16 domniemanych członków Bractwa, którzy mieli organizować przewrót państwowy, przygotowując do tego celu drony i rakiety bojowe. Decyzja o delegalizacji Al-Ichwan została ogłoszona podczas wizyty króla Abdullaha II w Arabii Saudyjskiej, gdzie spotkał się w Dżuddzie z następcą tronu i premierem tego kraju księciem Mohammedem bin Salmanem i dyskutował z nim kwestie regionalnej polityki – między innymi walki w Strefie Gazy.
Założone w 1928 roku w Egipcie przez Hassana al-Bannę Bractwo Muzułmańskie popierane jest przez władze Turcji i Kataru oraz utrzymuje legalną aktywność między innymi w Maroku, Algierii, Tunezji, Jemenie, Kuwejcie, Palestynie, Syrii i Libanie. Jego aktywności zakazały jak dotychczas Egipt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn.
W Jordanii Bractwo zostało rozwiązane wyrokiem sądu z 2020 roku, działało jednak nadal jako partia Islamski Front Działań, która w wyborach z 10 września 2024 roku zdobyła 31 mandatów w 138-osobowej Izbie Reprezentantów, stając się w niej najliczniej reprezentowaną siłą polityczną. We wtorek partia zawiesiła w prawach członka trzech swoich działaczy pod zarzutem udziału w spisku. Nie jest jasne, jak decyzja MSW wpłynie na przyszłość ugrupowania.
Autorstwo: Ronald Lasecki
Źródło: MyslPolska.info