Jesteśmy europejskim średniakiem pod względem siły nabywczej

Opublikowano: 19.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 966

Niewiele zmienia się w kwestii siły nabywczej przeciętnego Polaka, a właściwie w porównaniu do ubiegłego roku nie zmieniło się nic. Pod tym względem jesteśmy wciąż na 29. miejscu wśród państw europejskich, a zwykły obywatel naszego kraju dysponuje tylko 48 procentami średniej dla każdego mieszkańca kontynentu europejskiego, co oznacza, że nadal pod względem zamożności należymy do średniaków.

Ranking GfK Purchasing Power Europe 2017 wskazuje, iż pod względem siły nabywczej przeciętnego mieszkańca, Polska plasuje się na 29. miejscu wśród państw europejskich, a więc zajmujemy tę samą pozycję co w analogicznym badaniu opublikowanym przed rokiem. Tym samym statystyczny Polak posiada 48 proc. europejskiej średniej związanej z rozporządzalnym dochodem netto, który rocznie wynosi około 6,7 tys. euro, a więc 28 tys. złotych.

Rozporządzalny dochód netto różni się znacznie w poszczególnych krajach, a najlepiej wypadają pod tym względem oczywiście zamożne państwa pokroju Liechtensteinu, Szwajcarii i Islandii, zaś najgorzej jest pod tym względem w państwach postsowieckich, a więc na Białorusi, Ukrainie oraz w Mołdawii. Ogółem Europejczycy mogą wydać w tym roku na artykuły spożywcze, opłaty mieszkaniowe, media, prywatne ubezpieczenia i emerytury, czy też inne wydatki konsumpcyjne związane choćby z emeryturami.

Siłę nabywczą przeciętnego mieszkańca Europy mierzy się w dochodzie per capita, czyli już po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, lecz uwzględniając przy tym wszelkie świadczenia pieniężne otrzymywane od państwa.

Na podstawie: wGospodarce.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Szwęda 19.11.2017 17:14

    Określenie “średniak” jest chyba mocno naciągane.

  2. pigwus 19.11.2017 18:11

    Sądząc po ilości szperających w śmietniku u mnie w bloku na podwórku to śmiem twierdzić że baaardzo mocno naciągane.

  3. mariusz 19.11.2017 18:45

    Jeśli chodzi o państwa rozwinięte takie jak Francja, Niemcy, dochód w Polsce jest siedem razy mniejszy.

  4. emigrant001 19.11.2017 19:38

    siła nabywcza jest brutto czy netto? Bo w brutto jest kilka oczek wyżej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.