Jesteś biały, płacisz więcej

Opublikowano: 13.03.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 563

Czarnoskóry kucharz postanowił pobierać od białych gości opłatę za nierówność rasową.

W Nowym Orleanie (USA) biali goście sieci restauracji muszą zapłacić za obiad więcej niż czarnoskórzy, donosi “Metro”.

Szef kuchni Tunde Wey pochodzący z Nigerii ogłosił, że w jego sieci etnicznych restauracji Saartj biali klienci zapłacą 18 dolarów więcej od czarnoskórych niezależnie od wysokości rachunku, po prostu z powodu swojej przynależności rasowej.

Wcześniej Wey organizował serię kolacji dla czarnoskórych gości o nazwie Blackness in America („Czerń w Ameryce”). Do tej praktyki szefa kuchni popchnęło badania przeprowadzone w 2013 roku. Zgodnie z jego wynikami przeciętny dochód gospodarstwa domowego czarnoskórych rodzin w Nowym Orleanie jest o 54% niższy niż białych rodzin.

Restauracje Saartj noszą nazwę na cześć Saartjie Baartman, Południowoafrykanki z plemienia Khoikhoi (Hotentoci), którą na początku XIX wieku przywieziono do Europy i wystawiano w panoptikonach i „cyrkach potworów”. Saartjie miał steatopygię (wyjątkowo wypukłe pośladki z powodu podskórnych złogów tłuszczu). Dziewczynka zmarła w wieku 26 lat po tym, jak zainteresowanie publiczności nią zgasło: uzależniła się od alkoholu i musiała zająć się prostytucją.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. cacor 13.03.2018 12:57

  Ale to biali podobno są rasistami…

 2. Znak Orła 13.03.2018 19:45

  Autor artykułu zapomniał wspomnieć, że chodzi o eksperyment socjalny.

  Rasizm czarnych wobec białych oraz ich bezkarność jest faktem, ale mimo wszystko dobrze byłoby nie wprowadzać czytelników w błąd i/lub prezentować półprawdy.

  Więcej chociażby tutaj:
  https://www.washingtonpost.com/news/food/wp/2018/03/02/one-chefs-social-experiment-charge-minorities-12-white-people-30/?utm_term=.4f432e83f069

 3. Balcer 13.03.2018 21:41

  Każdemu wolno działać tak, by udupić lub rozwinąć swój biznes. Przecież gość nie odmawia nikomu posiłku, a że nakazuje więcej płacić białym, to jego ryzyko, że nie będzie miał klientów wystarczająco dużo do utrzymania się knajpy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.