Jest zgoda Ukrainy na poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej

Opublikowano: 09.09.2023 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1929

Michał Dworczyk poinformował w Radiu Wnet, że Ukraina wyraziła pierwszą zgodę na poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej.

Pytany o sytuację związaną z ekshumacją ofiar Rzezi Wołyńskiej, Dworczyk przyznał, że „mamy sytuację daleko niezadowalającą, ponieważ stoimy na stanowisku, rząd polski i myślę, że większość czy całe polskie społeczeństwo, że każdej osobie zamordowanej, każdej osobie zmarłej należy się godny pochówek”. „Blokowanie możliwości poszukiwań czy ekshumacji i pochówków jest nieakceptowalne” – podkreślił polityk Prawa i Sprawiedliwości i dodał, że „mamy do czynienia z określoną sytuacją polityczną”.

„Przez ponad osiem lat był zakaz prowadzenia poszukiwań, ekshumacji i pochówków. Dzisiaj ten zakaz został odblokowany, poszukiwania trwają. […] Jest pierwsza zgoda na poszukiwania, jest złożonych szereg innych wniosków. Wierzę, że wkrótce zaczniemy ekshumować odnajdowane ofiary nacjonalistów ukraińskich. To jest temat, którego na pewno nie pozostawimy” – stwierdził polityk.

Zapytany o pomoc ze strony władz Ukrainy, Dworczyk odparł, że „gdyby nie decyzje rządu ukraińskiego, nie zostałaby wydana – pierwszy raz od ośmiu lat – zgoda na poszukiwania ofiar”. „Poszukiwanych jest około 100 ofiar, które zostały zabite przez ukraińskich nacjonalistów” – powiedział polityk zapytany o skalę poszukiwań.

Jednocześnie Dworczyk przyznał, że skala poszukiwań wciąż jest niewystarczająca. „Mamy poczucie olbrzymiego niedosytu jeśli chodzi o możliwość poszukiwań, ale poza zgodą, która została wydana na poszukiwania w Puźnikach, jest złożonych szereg wniosków na kolejne miejsca, gdzie wiemy, że spoczywają ofiary i wierzę, że te kolejne zgody i w konsekwencji kolejne poszukiwania rozpoczną się” – powiedział.

Minister nie może jednak podać konkretnej daty, kiedy rozpoczną się kolejne poszukiwania. „Wierzę, że nastąpi to niebawem, bo jestem przekonany, że każdy zmarły ma prawo do godnego pochówku” – oświadczył.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 09.09.2023 12:05

    Przed wyborami cuda:)
    Po wyborach będzie jak zawsze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.