Jedna z najdroższych autostrad w kraju podrożeje ponownie

Opublikowano: 02.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 608

Jedna z najdroższych autostrad w kraju podrożeje ponownie. Za przejazd między Nowym Tomyślem a Koninem kierowcy zapłacą tym razem o 2 gr więcej za kilometr. Pojazdy ponadnormatywne czeka jeszcze większa podwyżka.

Odkąd Sebastian Kulczyk został po nieżyjącym ojcu członkiem rady nadzorczej Autostrady Wielkopolskiej, cena za przejazd autostradą A2 między Koninem a Nowym Tomyślem wzrosła po raz kolejny. Od 2 stycznia 2018 r. przejazdy trzema odcinkami o długości 50 km będą kosztowały po 20 zł każdy, a jeśli kierowca porusza się pojazdem ponadnormatywnym – po 200 zł. Analogiczną podwyżkę Autostrada Wielkopolska wprowadziła w marcu ubiegłego roku. Przejazdy drogą, której sprawa dotyczy, i tak należą do najwyższych w Polsce.

Decyzja wywołała oburzenie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dał mu na “Twitterze” wyraz podsekretarz stanu w resorcie Bartosz Marczuk, pisząc o „bandytyzmie/dojeniu” Polaków. Przedstawiciel „wrażliwego społecznie” rządu wypowiedział się w medium społecznościowym w odpowiedzi na pełen podobnej irytacji wpis prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka. Jeden z czołowych polskich orędowników swobody gospodarczej tym razem wystąpił z nieoczekiwanym jak na siebie apelem o wtrącenie się państwa w całą sprawę. “Umowy na A2 (Kulczyk) i A4 (Stalexport) należy wypowiedzieć, zapłacić odszkodowania i wprowadzić winiety na autostrady jak w większości krajów Europy. Trzeba skończyć z ordynarnym i wulgarnym dojeniem Polaków” – napisał.

Przypomnijmy, że latem tego roku Komisja Europejska uznała, że spółka Autostrada Wielkopolska bezpodstawnie otrzymała od państwa 900 mln zł pomocy publicznej przez pięć ostatnich lat i ma oddać Skarbowi Państwa całą kwotę plus odsetki. Firma konsekwentnie odmawiała mediom komentarza w tej sprawie. Co zaś dotyczy ostatniej podwyżki, tłumaczy ją kosztami utrzymania autostrady, prowadzonymi inwestycjami i spłacanymi kredytami. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że perspektywa zwrotu 1,2 mld złotych, bo tyle wyjdzie po doliczeniu odsetek, też odegrała swoją rolę.

Umowę koncesyjną z Autostradą Wielkopolską podpisał rząd SLD-PSL w 1997 r. na krótko przed wyborami, które zakończyły się przegraną Sojuszu. Tajny dokument pozostanie w mocy do 2037 r.

Autorstwo: MKF
Zdjęcie: mazurskiwiatr (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. MasaKalambura 02.01.2018 11:10

  A przy okazji prośby o zerwanie wszelkich umów z wszystkimi Kulczykami i wysłanie ich do diabła, bardzo prosimy władze o usunięcie i zrównanie z asfaltem wszystkich nieużywanych i używanych stref bramek blokujących przejazd i powodujących korki. Ze szczególnym uwzględnieniem strefy wyjazdowej A2 z Warszawy do Poznania w Pruszkowie.

 2. Wytagen 02.01.2018 13:40

  Mam pytanie. Za czyje pieniądze zostały wybudowane te drogi,oraz kto otrzymuje opłaty z bramek?

 3. Fenix 02.01.2018 14:26

  @Wytagen , znowu przyda się nacjonalizacja samorządowa . Co ludzie dla ludzi tworzą , to ludzie mają . Co partie tworzą dla ludzi, to partie mają nie ludzie!

 4. Szwęda 02.01.2018 14:52

  Niemal wszyscy panicznie boją się albo nie znoszą słowa państwowe, a autostrady takie właśnie powinny być, bo to jest strategiczny kręgosłup kraju i albo powinny być darmowe albo opłaty powinny być po kilka złotych za przejazd całej Polski!

 5. MvS 02.01.2018 15:13

  @ Szwęda
  Małe sprostowanie: nie darmowe tylko opłacane z podatków, już i tak bardzo wysokich.

 6. Fenix 02.01.2018 17:35

  Bo państwowe to niczyje , i nikt nie musi dbać o ich dobry stan , tak było, jest i będzie .
  Gdy jest gospodarz to dba , warto by samorządy współpracowały dla naszego wspólnego dobra. Podatki na drogi , autostrady , naliczają za ich używanie i rozliczają samorządy w regionie , odpowiedzialni za ich stan , odnowienia lub budowy nowych , na miejscu. Społeczeństwo się włączy w dzielenie władzy .

 7. Cami 03.01.2018 00:25

  to za to co do splaty maja co przywlaszczyli bezprawnie + straty ostatnio na jakis kopalniach w Afryce co mieli – to kierowcy maja sie zrzucac? to jakis zart?

 8. Fenix 03.01.2018 15:13

  ” Tajny dokument pozostanie w mocy do 2037r ” Skorumpowane partie, ciekawe ile wzięli za utajnienie i komu sprzedali, by nas doił ? Odtajnimy dokumenty w 2018 roku, ludzi mocą , jawne dokumenty. Ludzie ,nic za nas bez nas !

 9. Szwęda 03.01.2018 16:19

  U nas naprawdę nie wiadomo co gorsze, państwowe czy prywatne – i tu i tu wielkie machloje i przekręty – może to taka cecha narodowa Polaka?

 10. Cami 03.01.2018 19:41

  od zawsze Polak to zlodziej 🙁 pamietam 20-30 lat temu jak w niem markecie czulo sie wzrok wszystlich z obslugi – czy cos nie zawine 🙁 jak widac na kazdym szczeblu i kazdego intelektu 🙁 tak jak kiedys Ci co jezdzili do Niemiec jumac – czyli odbierac to co nam Niemcy zabrali w czasei wojny, tak dzis czesto slysze tok myslenia, przekazywany dzieciom: wszyscy kradna, mnie okradaja wiec ja tez moge krasc – czemu mam byc poszkodowany – krotkowzroczne to i jakze klonujace zlodziejstwo w nastepne pokolenia 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.