Japonia nie chce płacić więcej za żołnierzy USA

Opublikowano: 17.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3171

Na mocy umowy, która wygasa w marcu 2021 roku, Japonia płaci około 1,8 miliarda dolarów za pobyt 54 tysięcy amerykańskich żołnierzy na swoim terytorium.

Japonia negatywnie odpowiedziała na żądanie Stanów Zjednoczonych, aby kilkukrotnie zwiększyć koszty utrzymania amerykańskiego kontyngentu wojskowego – poinformowała agencja Kyodo, powołując się na źródła rządowe.

Żądanie prezydenta USA Donalda Trumpa zostało przekazane władzom japońskim w lipcu przez Johna Boltona, który był wówczas doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, podczas jego wizyty w Japonii. Jak zauważa Kyodo, w Tokio pomysł ten nazwano nierealnym, wskazując, że wśród sojuszników USA wydatki Japonii na amerykański kontyngent są najwyższe.

Zgodnie z umową, która wygasa w marcu 2021 roku, Tokio płaci około 1,8 miliarda dolarów za pobyt 54 tysięcy żołnierzy USA na swoim terytorium, z których około połowa jest rozmieszczona na południowej wyspie Okinawa. Jak wcześniej informowało pismo „Foreign Policy”, Waszyngton domaga się, aby nowa umowa obejmowała czterokrotny wzrost tej kwoty do około 8 miliardów dolarów. Podobne żądania wysunięto wobec Republiki Korei.

Donald Trump wielokrotnie powtarzał także, że kraje członkowskie NATO muszą zwiększyć wydatki na obronę. Od czasu kampanii wyborczej w 2016 roku republikanin obiecał, że Stany Zjednoczone nie będą płacić za bezpieczeństwo innych krajów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. franek 17.11.2019 19:30

    Myślę, że Polska zobowiąże się do zapłacenia za Japonię. Wystarczy w polskojęzycznych mediach pomaglować terminy “zobowiązania sojusznicze”, “agresja rosyjska”, “hybrydowy Putin” a krytyków opłaty określić jako “onuce”. Poliniacki człowiek natowski to umysł nieskomplikowany.

  2. Cosmo 18.11.2019 09:55

    Tylko czekać jak polski minister wojny przemówi w TVPiS, że z chęcią ich ugości i to za każdą sumę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.