Japonia chce zawarcia traktatu pokojowego z Rosją

Opublikowano: 12.11.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1453

Japonia zamierza rozwiązać kwestię własności czterech wysp – Kunaszyr, Iturup, Szykotan i Habomai – oraz zawrzeć traktat pokojowy z Rosją – poinformował na konferencji prasowej japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi.

„Jeśli chodzi o traktat pokojowy z Rosją, naszym kierunkiem jest, bez przerzucania na barki przyszłych pokoleń, rozwiązanie kwestii własności czterech wysp i zawarcie traktatu pokojowego. Będziemy nad tym pracować na podstawie wcześniej zawartych wspólnych porozumień, w tym porozumień z Singapuru z 2018 roku” – powiedział Hayashi.

Relacje między Moskwą a Tokio od wielu lat przyćmiewa brak traktatu pokojowego, który po II wojnie światowej nigdy nie został zawarty. Główną przeszkodą jest kwestia przynależności południowych Kuryli (wysp Kunaszyr, Szykotan, Iturup i grzbietu Habomai). Japonia domaga się ich, powołując się na dwustronny traktat o handlu i granicach z 1855 roku. Moskwa stoi na stanowisku, że wyspy stały się częścią ZSRR w wyniku zakończenia II wojny światowej, a suwerenność Rosji nad nimi nie podlega dyskusji.

W 1956 roku ZSRR i Japonia podpisały wspólną deklarację, w której Moskwa zgodziła się rozważyć możliwość przekazania Habomai i Szykotanu po zawarciu porozumienia pokojowego, nie poruszono w niej jednak kwestii Kunaszyru i Iturupu. Związek Radziecki miał nadzieję, że dokument zakończy spór, ale Japonia – nie rezygnując z roszczeń o wszystkie wyspy – uznała go jedynie za część rozwiązania problemu.

Późniejsze negocjacje do niczego nie doprowadziły. Poważne przeszkody pojawiły się ze strony Stanów Zjednoczonych, które zagroziły, że jeśli Japonia zgodzi się na przekazanie jej tylko dwóch z czterech wysp, wpłynie to na proces powrotu Okinawy pod suwerenność Japonii (umowa o zwrocie Okinawy Japonii weszła w życie w 1972 roku). Władze rosyjskie wielokrotnie podkreślały, że Japonia musi przede wszystkim uznać skutki II wojny światowej, w tym rosyjską suwerenność nad południowymi Kuryłami.

W 2018 roku w Singapurze, po szczycie przywódców Rosji i Japonii, japoński premier Shinzo Abe powiedział, że strony zgodziły się przyspieszyć proces negocjowania traktatu pokojowego na podstawie wspólnej deklaracji z 1956 roku. Było to poważne ustępstwo ze strony Japonii, gdyż dotychczas jej oficjalnym stanowiskiem było żądanie zwrotu czterech wysp, a dopiero potem zawarcie traktatu pokojowego.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.