Janda Wiaterem podszyta

Opublikowano: 31.05.2019 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 406

Nasz rysunek (artykuł z “Nie” – przypis WM) zrobił ogólnopolską karierę.

Krystyna Janda, co by nie mówić, najwybitniejsza chyba z żyjących polskich aktorek, dzień po wyborach udostępniła na swoim profilu na Facebooku rysunek Tomasza Wiatera, naszego nie mniej wybitnego i również żyjącego rysownika

O zachowaniu aktorki doniosły m.in. Onet, Wirtualna Polska, „Super Express”, „Wprost”, „Do Rzeczy”, Telewizja Republika, a także – co oczywiste – TVP Info i Polskie Radio.

Przez cały poniedziałek zachowanie Jandy było też bodaj najgorętszym tematem polskiego internetu. Do południa jej nazwisko padło w sieci prawie milion razy.

* * *

Atak na Jandę za rysunek Wiatera udowodnił, że powyborcza Polska wcale nie jest podzielona na pół i wbrew pozorom w sprawach rysunków satyrycznych wciąż można liczyć na jedność. Jan Śpiewak, lewicowy działacz antyreprywatyzacyjny, napisał: „Promowanie uprzedzeń wobec biednych niewiele się różni od promowania uprzedzeń wobec innych narodów. Trzeba to jasno i otwarcie powiedzieć bez owijania w bawełnę: Krystyna Janda jest rasistką. Liczę na reakcje ludzi kultury”.

Podobnie wyraził się katolicki publicysta TVP Filip Memches: „Hamulce puściły. Polski klasizm niczym się nie różni od pospolitego rasizmu”.

Eryk Mistewicz, specjalista od cudzych wizerunków, skwitował krótko: „Krystyna Janda. Pogarda”. Andrzej Gajcy z Onetu pytał: „Ile jeszcze opozycja musi przegrać wyborów, by zrozumieć, że szacunek należy się każdemu bez względu na to, na kogo głosuje?”. Pogardy nie mógł znieść też jego redakcyjny kolega Janusz Schwertner: „Ta pogarda wobec wyborców PiS jest nie do zniesienia”.

Kalina Błażejowska z „Tygodnika Powszechnego” zaapelowała ostro o „odcięcie dostępu do internetu tzw. liberalnym elitom”.

Feministka i eksczłonkini Razem Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zarzucała Jandzie „pogardę, klasizm, obrzydliwe poczucie wyższości i brak jakichkolwiek hamulców w obrażaniu innych”. Ultraliberał Robert Gwiazdowski grzmiał: „Przez litość nie napiszę, co to za gwiazda ani co to za rysunek. Dbałe o praworządność elity, zrażone łamaniem przez PiS konstytucji, postanowiły dać szansę PiS zmienienia na jesieni konstytucji”.

Jezuita o. Grzegorz Kramer pytał: „Na serio pani uważa, że gardzenie ludźmi to dobry trop?”. A Agnieszka Holland określiła zajście jako „głupie, degradujące po ludzku i szkodliwe politycznie”. „Ale przecież z czegoś się to bierze” – próbowała nieśmiało tłumaczyć.

* * *

Gdy Krystyna Janda zaczęła zbierać już kopy z każdej strony, cios karate w ryj wyprowadziły wieczorne „Wiadomości”. „Widać całą nienawiść do zwykłego człowieka, do takiego szarego Polaka, który po raz kolejny pokazał opozycji drzwi” – zarzucała jedna z gadających głów na wynajem, których w TVPiS jest pełno.

Oczywiście i tym razem nie obyło się bez manipulacji, bo klęczącej babie ucięto w TVP trzymany przez nią w oryginale różaniec.

Jako że nastały takie czasy, iż nawet satyryczne ilustracje trzeba ludziom tłumaczyć, postanowiłem poprosić o wyjaśnienie, co autor miał na myśli, samego rysownika Tomasza Wiatera.

– Dlaczego jesteś rasistą, klasistą, gardzisz ludźmi i chcesz, aby PiS miało większość konstytucyjną?! – wydarłem mordę do słuchawki.

– Co?

– Nie wiesz, że Krystyna Janda udostępniła Twój obrazek i ledwo uszła przez to z życiem?

– Nie. W pracowni siedzę. A który?

– Ten z klęczącą babą i facetem w garniturze, który macha jej nad głową banknotem.

– Aha.

– I co masz na swoje usprawiedliwienie?

– Chciałem tym rysunkiem wyrazić krytykę polityków, którzy próbują przekupywać wyborców.

– To wszystko?

– Tak.

– A okazanie pogardy ubogim?

– Jakim ubogim?

– No tej babie z obrazka.

– Przeciętny wyborca PiS, co znalazło potwierdzenie w wyborach, to starsza, bardzo religijna kobieta ze wsi. Jak ja mam inaczej satyrycznie narysować przeciętnego wyborcę PiS?

– Ale to rasizm!

– Powinienem dać Chińczyka i Mulatkę?

– Trzeba ci odciąć dostęp do internetu!

– Ja ten rysunek narysowałem na długo przed wyborami. Chodziło mi o to, że cyniczne rozdawnictwo zdominowało polskie życie publiczne. Nie ma dziś partii, która powiedziałaby, że dawanie po równo, w tym najbogatszym, „500 plus”, to nieodpowiedzialna polityka społeczna. To, że ludzie biorą, mnie nie dziwi, sam lubię pieniądze. Ale jestem przekonany, że gdyby przyszedł dziś Stalin i obiecał Polakom po 1000 zł miesięcznie, to też by wygrał wybory! Ktoś chyba powinien powiedzieć, że to bardzo krótkowzroczne. A Kaczyński służy nie biednym, lecz wyłącznie sobie, bo za nasze własne pieniądze chce utrzymać się przy władzy.

* * *

Jako że Krystynie Jandzie nie wypada, a można jeszcze takie rzeczy pisać, chciałbym jako przedstawiciel odrealnionych warszawskich elit – wychowany w ubogiej rodzinie chłopskiej przez rodziców z wykształceniem podstawowym, mieszkający na wsi od lat stojącej murem za PiS – że na partię Kaczyńskiego głosują w istocie ludzie tępi. I żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni.

Błyskotliwym komentatorom wypada zaś przypomnieć, że tym

krytyka głupoty różni się od wyszydzania czyjejś rasy, że o ile z kolorem skóry człowiek się rodzi i pozbyć się go nie może, o tyle głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość jest kwestią całkowicie wolnego wyboru.

Czego świadectwem fakt, że robią to także ludzie z wysokich klas społecznych – szlachetnie urodzeni profesorowie czy przebogaci biznesmeni.

Jak każdy dobrowolny wybór, także i ten można więc krytykować. Tym bardziej satyrycznym rysunkiem.

Autorstwo: Michał Marszał
Źródło: Nie.com.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 01.06.2019 07:55

    @WP “Człowiek który chce aby mu się żyło lepiej nie potrzebuje do tego innych ludzi.” ? To inni ludzie go potrzebują ,by im było lepiej a jemu gorzej! Opodatkowany. Każdy ma tyle samo co Ja, i niema innych ! Każdy może się wykazać swoim talentem, to tworzy więcej . Tworzymy równe szanse każdemu, zmieniamy reguły gry ? Jawny system, nowe rozdanie!
    @Jarogniew prawda, partie ludzi nieodpowiedzianych wybieranych , to ściema.
    Duch chwały. O nim świadczy chwała jego (owoc) ,odpowiedziany wybrany.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.