Jak zamienić Mars w drugą Ziemię?

Opublikowano: 20.08.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1803

Zrzucenie asteroidy na Marsa to najlepsza opcja na ogrzanie i wypełnienie atmosfery planety dużą ilością substancji lotnych, a elektromagnes pozwoli zastąpić pole magnetyczne planety – powiedział Wiaczesław Awdiejew, pracownik Centrum Astrokosmicznego Instytutu Fizyki Akademii Nauk podczas przemówienia w moskiewskim Planetarium.

Wcześniej odbyła się dyskusja na temat terraformowania Marsa (transformacji w celu stworzenia warunków zbliżonych do ziemskich) szefa Roskosmosu Dmitrija Rogozina i szefa SpaceX Elona Muska. W ciągu ostatnich kilku lat Musk wielokrotnie wskazywał na najlepszy i najszybszy sposób terraformowania Marsa poprzez zrzucanie ładunków termojądrowych w niektórych regionach planety. A Rogozin powiedział, że wezwania do terraformowania planet to tylko przykrywka do umieszczania broni jądrowej w kosmosie.

Według Awdiejewa propozycja Muska była żartem i została wyrwana z kontekstu. „Inny znany popularyzator kosmosu, Robert Zubrin, zasugerował moim zdaniem lepszy pomysł. Zasugerował zbombardowanie Marsa asteroidami typu Centaur. To klasa asteroid, które znajdują się między orbitami Jowisza i Neptuna. Mają dość wyciągniętą orbitę, a przy tym dośc często są aktywne jako komety. To obiekty, które wydają się mieć dużo substancji lotnych” – powiedział naukowiec. „Takie substancje są niezbędne do stworzenia gęstej atmosfery Marsa i wypełnienia jej gazami” – wyjaśnił Awdiejew.

Według wyliczeń specjalistów, do zmiany trajektorii 2,5-kilometrowej asteroidy i wysłania jej na Marsa za kilkadziesiąt lat potrzebne są cztery silniki jądrowe. Jedna taka asteroida wystarczyłaby do stopienia lodowego jeziora o promieniu 150 kilometrów i głębokości 50 metrów, lecz pył, który zostanie podniesiony przez eksplozję, może doprowadzić do ochłodzenia – powiedział naukowiec. „Jednak ze wszystkiego, co zostało zaproponowane, moim zdaniem jest to najlepszy pomysł na przyszłość, ale jest też wiele pytań na ten temat” – powiedział Awdiejew.

Aby „przywrócić” pole magnetyczne Marsowi, odniósł się do pomysłu pracowników NASA umieszczenia elektromagnesu o wielkości 2 Tesla w pobliżu Czerwonej Planety. „Wtedy dipolowe pole magnetyczne może całkowicie zastąpić własne pole magnetyczne Marsa” – powiedział naukowiec.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 2,44 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Tylko ze Mars stracił atmosferę bo jadro nie ma wystarczającej mocy by ją utrzymać, liczy się temperatura i prędkość obrotu. Wiec nawet jak by się jakimś cudem udało otworzy atmosferę ,wyparowała by w przestrzeń kosmiczna.

MrMruczek
Użytkownik
MrMruczek

Do szybkiej (relatywnie szybkiej, bo Mars w ten sposób traci swoją atmosferę już ponad miliard lat i jeszcze sporo jej zachował) utraty atmosfery potrzebny jest wiatr słoneczny. Każde ciało niebieskie posiadające własne silne pole magnetyczne jest względnie bezpieczne i swojej atmosfery szybko nie straci.

MrMruczek
Użytkownik
MrMruczek

Tak w ogóle, to projekt terraformacji Marsa uważam za kretyński, bo potrzebne technologie i zasoby mogłyby być dla nas dostępne za setki, a może i tysiące lat. Tymczasem właśnie mamy na ukończeniu inny projekcik – terraformacji Ziemi do planety nienadającej się do życia. Ten z pewnością ukończymy niebawem – na moje oko maksimum w kilka dekad.

Zohan Dvir
Użytkownik
Zohan Dvir

Najpierw judasze zniszczą wszystko a po tym przyjdą do nas z super rozwiązaniami danej sytuacji, które te rozwiązania będą kosztować biliardy a to podatnicy na to będą pracować