Jak zachować spokój w czasie kwarantanny?

Opublikowano: 19.03.2020 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 630

Wiele osób odczuwa strach i niepokój w czasie przymusowej kwarantanny, której trzeba przestrzegać w związku z zagrożeniem wirusa COVID-19. W tym trudnym czasie musimy dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o stan emocjonalny i w miarę możliwości pomagać ludziom, którzy tego potrzebują.

Kierownik służby psychologicznej Uniwersytetu Państwowego w Tomsku Azamat Najman udzielił kilku wskazówek, jak zachowywać się podczas kwarantanny, między innymi w czasie przejścia na tryb nauki zdalną.

1. Nie wierzcie plotkom, regularnie śledźcie informacje na stronie WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i stronach lokalnych organów służby zdrowia, pomoże to wam odróżnić prawdziwe wiadomości od fake newsów. Fakty pomogą minimalizować obawy.

2. Jeśli wiadomość o rozprzestrzenianiu się wirusa wywołuje wasz niepokój, należy ograniczyć do minimum oglądanie, czytanie czy odsłuchiwanie takich COVID-19 dotyczy wielu państw i miejsc na świecie. Nie łączcie go z jakąkolwiek przynależnością etniczną czy narodową.

3. Nie należy nazywać zakażonych osób ofiarami, zagrażającymi innym. To ludzie, którzy mają COVID-19, ludzie, którzy leczą się z COVID-19 i po powrocie do zdrowia ich życie będzie toczyć się dalej, między innymi w pracy i w rodzinie.

4. Udzielajcie wsparcia znajomym i rodzinie – to pomoże zarówno innym osobom, jak i wam samym.

5. Jeśli dzieci zaczęły bać się koronawirusa, bliscy powinni pomóc im wyrazić swoje uczucia w pozytywny sposób. Czasami udział w zajęciach twórczych, jak na przykład zabawa czy rysowanie, może ułatwić ten proces. Pomóc może również szczera rozmowa na temat sytuacji z dziećmi.

6. W izolacji ludzie w podeszłym wieku, zwłaszcza z objawami demencji, mogą odczuwać zwiększony niepokój, złość, pobudzenie i nerwowość. Przekazujcie im dokładne informacje w prostej i zrozumiałej formie odnośnie tego co się dzieje i jak obniżyć ryzyko zakażenia. Powtarzajcie to za każdym razem, kiedy jest to konieczne.

7. Szczególnie uważać na siebie muszą osoby, które mają problemy ze zdrowiem. Upewnijcie się, że macie dostęp do wszystkich potrzebnych wam lekarstw. Najlepiej, jeśli będziecie mieć ich zapas na co najmniej dwa tygodnie. Dowiedzcie się też wcześniej, gdzie i jak otrzymać pomoc medyczną, jeśli będzie to konieczne.

8. Codziennie wykonujcie ćwiczenia fizyczne w domu, na kwarantannie czy w izolacji, żeby zachować dobrą formę.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. gajowy 19.03.2020 16:22

    “Upewnijcie się, że macie dostęp do wszystkich potrzebnych wam lekarstw” – szczególnie ibuprofenu.
    Po dłuższym areszcie domowym nie ma mowy o formie a tym bardziej odporności. Ktoś chce nas wykończyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.