Jak śliwowica stała się amfetaminą?

Opublikowano: 19.10.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1593

Karami bezwzględnego pozbawienia wolności dla szefa grupy przestępczej oraz jego pomocników zakończył się proces przemytników płynnej amfetaminy w butelkach po śliwowicy.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, zapadły pierwsze wyroki skazujące.

Grupa przestępcza specjalizowała się w przemycie płynnej amfetaminy, produkcji gotowego narkotyku oraz jego dystrybucji. Prekursory do stworzenia narkotyków nabywane były w Holandii, skąd trafiały do Polski. Następnie zabronione substancje transportowane były drogą morską ze Szczecina do Ystad. Na miejscu chemik należący do grupy przestępczej przekształcał płynną substancję w narkotyk gotowy do nielegalnej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie gangu motocyklowego Hells Angels.

Pieniądze na finansowanie narkotykowej działalności pochodziły z przestępstw kredytowych. Grupa utworzyła specjalną sieć kurierów, którzy autobusami lub promem przemycali płynną amfetaminę pod przykrywką przewozu regionalnego alkoholu lub piwa. Przestępcy starali się działać w sposób hermetyczny – osoby, na które brane były kredyty „tzw. słupy”, przeważnie stawały się później kurierami. Niektórzy uczestnicy nielegalnego procederu działali równolegle w kilku grupach przestępczych, o charakterze narkotykowym.

Sprawę udało doprowadzić się do sądowego zakończenia dzięki współpracy z Europolem, Eurojustem, szwedzką Służbą Celną oraz Prokuraturą.

W postępowaniach toczonych przez krakowskimi sądami zapadły już pierwsze wyroki skazujące. Wobec 7 członków grupy przestępczej orzeczone zostały kary bezwzględnego pozbawienia wolności od 11 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy. Ponadto narkotykowi przestępcy ukarani zostali wysokimi karami grzywny.

Wśród skazanych osób znajdują się m.in. mieszkańcy województwa małopolskiego z Gorlic i Nowego Sącza. Wobec pozostałych członków grupy przestępczej postępowania sądowe nadal trwają.

Wideo: YouTube.com
Źródło: StrazGraniczna.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.