Jak Palestyńczycy wygrywają MŚ w piłce nożnej w Katarze

Opublikowano: 29.11.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1765

Pomimo tego iż reprezentacja Palestyny nie bierze udziału w piłkarskich mistrzostwach świata które odbywają się właśnie w Katarze, to właśnie naród palestyński może czuć się jednym z największych wygranych tych zawodów. Palestyńskie symbole narodowe oraz propalestyńską propagandę polityczną możemy w Katarze dostrzec niemal wszędzie pomimo iż przewodniczący FIFA Gianni Infantino apelował, aby Mundial w Katarze był świętem futbolu, w którym to piłka nożna a nie polityka odgrywać będzie główną rolę. Jak się jednak okazuje władze Kataru odpowiednio poinstruowały służby porządkowe, dbające o bezpieczeństwo kibiców, sportowców oraz wszystkich innych zebranych podczas mundialu – oprócz nie zwracania uwagi na palestyńską propagandę polityczną, organy bezpieczeństwa miały także „czyścić” stadiony z propagandy LGBT, którą zachodni prowokatorzy chcą wyprowadzać Katarczyków z równowagi oraz z symboli irańskich, wrogich wobec Islamskiej Republiki Iranu, rządzonej przez Ajatollahów. Zostawmy jednak Irańczyków i propagandę LGBT i zajmijmy się kwestią izraelsko-palestyńską.

Izraelscy dziennikarze, którzy udali się do tego arabskiego kraju co chwila narzekają na wrogość wobec nich, wyrażaną przez osoby z którymi się ścierają podczas katarskiego mundialu.

Moav Vardy, dziennikarz izraelskiego KAN został przekrzyczany przez kibica Arabii Saudyjskiej w czasie kiedy izraelskie media rozstawiły sprzęt, przygotowując się do nagrywania. „Nie jesteś tu mile widziany. To jest Katar. To jest nasz kraj. Tu jest tylko Palestyna. Nie ma Izraela” – miał usłyszeć Izraelczyk od arabskiego kibica.

Inny dziennikarz, Ohad Hemo, przeprowadzał wywiad z Libańczykami po czym kiedy dowiedzieli się oni, że ten jest z Izraela natychmiast od niego odeszli po czym odwrócili się by stwierdzić, że Izrael nie istnieje.

Eli Ohana, dziennikarz pracujący dla KAN w trakcie jazdy wózkiem golfowym z katarskim policjantem powiedział mu, że jest Izraelczykiem. Stróż prawa spytał go czy ten żartuje. Kiedy odpowiedział mu, że tak naprawdę jest Portugalczykiem, Katarczyk odpowiedział, że gdyby był Izraelczykiem to nie pojechałby dalej z nim.

Raz Shechnick, reporter Yediot Ahronoth w serwisie „Twitter” opisując swoje doświadczenia z Kataru stwierdził, iż czują się oni tam „znienawidzeni, otoczeni wrogością, niemile widziani”.

Dor Hoffman, dziennikarz Israel Hayom wspomniał z kolei o incydencie w taksówce kiedy to po tym jak jej kierowca dowiedział się, że podwozi Izraelczyka, wysadził go na pustkowiu. Z kolei w trakcie filmowania w jednym z lokali przy katarskiej plaży ten sam dziennikarz wraz ze swoją ekipą zostali wyrzuceni a właściciel lokalu miał zabrać mu telefon. Hoffman twierdził, że czuł wówczas zagrożenie.

Tal Shorrer, dziennikarz Channel 13 z kolei powiedział, że był popychany, obrażany i zaczepiany przez Palestyńczyków i innych arabskich kibiców podczas relacjonowania z Kataru. Arabscy kibice krzyczeli w jego kierunku „zabijacie dzieci”. Katarskie media z kolei publikowały urywki z atakowania werbalnego Izraelczyków z dopiskiem „Nie dla normalizacji [z Izraelem]”.

Ale stosunek do Izraelczyków to nie jedyne zwycięstwo sprawy palestyńskiej. Największym zwycięstwem Palestyńczyków na mundialu w Katarze jest wszechobecna palestyńska i propalestyńska propaganda.

Nie da się ukryć, że dla Palestyńczyków nie będzie w najbliższym czasie lepszej okazji dla wypromowania swojego narodu, swojej kultury oraz swoich racji w konflikcie z Izraelem, niż mundial w Katarze. Nie dość, że władze tego kraju są przychylne narodowi palestyńskiemu i wspierają go finansowo, to jeszcze inne narody arabskie, których przedstawiciele zjeżdżają się do Kataru tworzą niezwykle życzliwą atmosferę dla sprawy palestyńskiej. Zwolennicy Palestyńczyków spośród Katarczyków oraz sami Palestyńczycy dodatkowo wykorzystują imprezę do rozdawania kibicom gadżetów propagujących interes palestyński.

Flagi Palestyny powiewają nie tylko na meczach drużyn arabskich. Widać je również podczas rywalizacji drużyn, które ze światem arabskim nie mają wiele wspólnego. I tak na przykład flagi Palestyny zobaczyć można było na meczu Niemcy-Japonia, Stany Zjednoczone-Anglia czy też Brazylia-Serbia.

Oprócz samych stadionów flagi palestyńskie powiewają także w strefach przygotowanych dla kibiców, którzy nie dostali się bezpośrednio na stadiony. Widoczne są one także wśród kibiców, którzy przechadzają się ulicami katarskich miast, zwłaszcza w stolicy kraju – Doha oraz Lusajl.

Jeszcze przed rozpoczęciem mundialu, w mieście Lusajl gdzie znajduje się stadion na którym odbędzie się mecz finałowy mundialu, kilkuset kibiców skandowało hasła na rzecz interesu palestyńskiego. Za happening odpowiadała organizacja Katarska Młodzież Przeciwko Normalizacji, która wyraża sprzeciw wobec normalizacji stosunków Kataru z Izraelem. W trakcie tej inicjatywy machano flagami Palestyny, kibice nosili palestyńskie chusty i wykonywali taniec dabke w solidarności z Palestyńczykami.

Jeden z algierskich fanów podczas tej manifestacji miał stwierdzić, że „naród algierski kocha Palestynę a Bóg pragnie zwycięstwa Palestyńczyków”. Tunezyjscy fani mieli krzyczeć „Kochamy Palestynę, niech żyje Palestyna”. Argentyński kibic, który dołączył do Arabów skandował „Wolna Palestyna, naprzód Palestyno”.

Wydarzenie to zostało poprzedzone deklaracją wysokiego urzędnika ds. zagranicznych Kataru Lulwah Al-Khater, która kilka godzin przed manifestacją Katarskiej Młodzieży Przeciwko Normalizacji stwierdziła, iż: „Spodziewamy się świętować [mistrzostwa świata] z tysiącami naszych braci i sióstr z Palestyny i potwierdzamy tutaj, że ich sprawa i nasza słuszna sprawa w Palestynie zawsze pozostaną obecne w naszej świadomości”.

W trakcie poprzedzających początek mistrzostw manifestacji w Lusajl jedna Syryjka skandowała: „Nasza krew jest palestyńska i wszyscy wspieramy sprawę palestyńską”. Te same hasła powtarzały fanki z Algierii i Tunezji. Jeden z Saudyjczyków, który miał sprzedawać palestyńskie flagi i chusty, zdecydował się je rozdawać za darmo gdyż jak stwierdził: „Przynajmniej tyle mogę zrobić aby wesprzeć Palestynę i jej sprawę, ponieważ wszyscy Arabowie są braćmi i wspierają tę słuszną sprawę”. Wezwał także do noszenia palestyńskich chust i nie zdejmowania ich tak aby cały Katar zamienił się w Palestynę.

Dzień później, 20 listopada 2022 roku kiedy to odbyła się ceremonia otwarcia i pierwszy mecz mundialu, starcie Kataru z Ekwadorem, symbole Palestyny również były widoczne w wielu miejscach. W trakcie marszu przez rynek Souq Waqif w Doha skandowano hasło „Wolna Palestyna”. Sarah Shadid, 26-letnia uczestniczka pochodu jako powód zorganizowania wydarzenia podała iż: „Chcemy, aby wszyscy wiedzieli o okupacji i o tym, czego doświadczają ludzie w Palestynie, aby więcej osób nas wspierało”.

Tuż przed pierwszym meczem mundialu sfotografowano palestyńską flagę powiewającą na trybunach w Al-Chaur, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia zawodów. Ponadto palestyński uchodźca Wessam Qutob zapozował z flagą Palestyny na tym samym stadionie.

W dalszej części mundialu z flagami Palestyny pozowali zwłaszcza kibice pochodzenia arabskiego aczkolwiek sfotografowano także z tym symbolem Argentyńczyków czy też Brazylijczyków. Znaną metodą rozpropagowania symboli palestyńskich i jednocześnie denerwowania Izraelczyków stało się eksponowanie flagi Palestyny przed kamerami izraelskich telewizji, które licznie przybyły do tego arabskiego kraju.

Z flagami Palestyny pozowali również rzecz jasna sami Katarczycy, którzy ponadto zorganizowali rozdawanie ich na ulicach miast swojego kraju.

Mieszkający w Katarze Palestyńczyk Bader, który nosił koszulkę z mapą Palestyny z napisem „Wolna Palestyna” w rozmowie z Al-Jazeerą wyjaśnił jaki cel ma rozpowszechnianie palestyńskiej propagandy podczas tego mundialu: „Ludzie z całego świata są tutaj w Katarze i kiedy widzą nas tak ubranych podchodzą do nas i pytają skąd jesteśmy, ponieważ Palestyna nie bierze udziału w Mistrzostwach Świata. To daje nam szansę, aby zapoznać ich z sytuacją w naszej ojczyźnie, pokazać im naszą kulturę i opowiedzieć naszą historię. Oni wiedzą o Izraelu, ale nie o Palestynie. Nie było Izraela, dopóki nie zajął on Palestyny”.

Palestynka Asma Jaber, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, której rodzina musiała uciekać ze swojej ziemi po nakbie 1948 roku i która przybyła do Kataru na Mundial dodała iż „wyeksponowanie naszej tożsamości, kiedy cały świat to ogląda, pomaga naszej sprawie”. Widząc potęgę propalestyńskiej narracji w trakcie katarskich mistrzostw stwierdziła iż: „Nie mogę wyrazić słowami, jak się czuję, gdy widzę, że moja flaga jest eksponowana przez tak wielu ludzi, którzy nie są z Palestyny”.

W trakcie meczu Chorwacja-Maroko kibice tej drugiej drużyny nosili koszulki z wizerunkiem Shireen Abu Akleh, palestyńsko-amerykańskiej dziennikarka zabitej prze izraelską armię. Wznosili także banery z hasłem „Nie dla normalizacji”. W trakcie meczu Tunezja-Australia pojawił się ogromny baner „Wolna Palestyna”, który rozłożono w 48 minucie rywalizacji, upamiętniając tym samym rok 1948 kiedy to setki tysięcy Palestyńczyków zostało przez Żydów wypędzonych z ich własnej ziemi.

W akcję wsparcia Palestyny zaangażowali się także arabscy komentatorzy piłkarscy.

Na wszechobecną w Katarze palestyńską narrację i palestyńskie symbole narodowe nie mogli nie zwrócić uwagi sami Izraelczycy. „Israel Hayom” w swoim artykule z 22 listopada 2022 roku napisał: „Palestyńscy aktywiści, we współpracy z różnymi źródłami, w tym Katarczykami i Arabami, przygotowywali się ostatnio do Mistrzostw Świata w Katarze, ale przygotowania te nie obejmowały niczego związanego ze sportem i piłką nożną. W mediach społecznościowych pojawiło się kilka kampanii, których celem było podniesienie międzynarodowej świadomości na temat palestyńskich działań przeciwko Izraelowi podczas meczów Mistrzostw Świata w Katarze 2022, które zgromadzą kibiców z kilkudziesięciu krajów. Przykładowo, kampania zamieszczona na »Twitterze«, pod hasłem »The Palestinian Dream«, wyjaśniała, że podczas rozgrywek Pucharu Świata należy »wspierać Palestynę i sprawić, by kwestia palestyńska stała się znana światu«. Ponadto zaprojektowane reklamy zamieszczone w sieci pod tytułem »Jak możesz wspierać Palestynę podczas Mistrzostw Świata?«, sugerowały noszenie chust i tkanin z nadrukowaną flagą palestyńską, wraz z keffiyeh, a także bransoletki i opaski z kolorami flagi Organizacji Wyzwolenia Palestyny”.

Dalej izraelskie medium pisze: „W ciągu ostatnich dwóch tygodni młodzi Palestyńczycy i Arabowie rozpoczęli kampanię. Rozdawali oni flagi i inne gadżety szerokiej publiczności i kibicom, którzy zaczęli wypełniać stadiony i okoliczne tereny przed rozpoczęciem turnieju, a nawet rozdawali kwiaty. Kilku członków arabskich klubów uczestniczących w mundialu poszło za inicjatywą i przyczepiło do swoich ramion wstążki w kolorach palestyńskiej flagi. W ciągu miesiąca trwania Mistrzostw Świata FIFA spodziewane są dodatkowe pro-palestyńskie inicjatywy. Między innymi powstaną »obozy informacyjne«, w których będą rozdawane materiały na temat konfliktu z Izraelem, a wokół grup młodzieżowych zostaną rozmieszczeni aktywiści, którzy będą pełnić rolę »palestyńskich ambasadorów«. Ich rolą będzie nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kibicami i fanami z całego świata i poruszenie kwestii palestyńskiej. Jeden z organizatorów wspomniał nawet o stronie internetowej, która została założona w trzech językach, aby “młodzi ludzie kierowali odwiedzających na tę stronę, która dostarczy im informacji o Palestynie”.

Widzimy więc, że Katar, jeden z ostatnich krajów obszaru Zatoki Perskiej który zdecydowanie opowiada się przeciwko normalizacji stosunków z Izraelem, wbrew tego co uczynił już Bahrajn i ZEA czy też co przygotowywane jest w Arabii Saudyjskiej czy też w Omanie, pozwolił Palestyńczykom na wykorzystanie swojego terytorium do przeprowadzenia kampanii na niespotykaną dotąd skalę, która miała na celu rozpropagowanie sprawy palestyńskiej w trakcie święta piłki nożnej, a więc w czasie kiedy pozytywne emocje generowane przez imprezę sportową mogą pomóc zbudować pozytywny wizerunek Palestyńczyków wśród setek tysięcy fanów, którzy przybędą do tego małego, arabskiego kraju.

Nic więc dziwnego, że media, które są własnością żydowskiego kapitału od dawna zajmują się budowaniem negatywnego wizerunku Kataru w oczach opinii międzynarodowej. Sami Izraelczycy dostrzegli, że pomimo Porozumień Abrahamowych z kilkoma arabskim rządami, elity świata muzułmańskiego a tzw. „ulicę” czyli po prostu ludność tych krajów, wciąż dzieli przepaść. Izraelskie media, opierając się na hasłach głoszonych jeszcze w latach 90-tych, takich jak słynne powiedzenie Icchaka Szamira „Morze jest tym samym morzem, a Arabowie są tymi samymi Arabami” z 1996 roku, stwierdzają, że perspektywy na przyszłość rysują się w ciemnych barwach.

„Jerusalem Post” w podsumowaniu swojego tekstu z 27 listopada 2022 roku nazywa katarską telewizję Al-Jazeera antysemicką i antyizraelską a dzisiejszych Arabów tymi samymi Arabami co z lat 1990., sugerując aby nie być naiwnym w kwestii poprawy relacji arabsko-izraelskich.

Mundial w Katarze oraz skala wsparcia sprawy palestyńskiej ukazuje więc nam być może nieodwracalny trend – trend wzrostu znaczenia świata arabskiego z jednoczesnym drastycznym spadkiem znaczenia Syjonizmu.

Dzisiaj jeszcze media zachodnie, sprzyjające Żydom i sprawie izraelskiej są w stanie w świecie zachodnim nastroić mózgi społeczeństw aby te nienawidziły Arabów pod pretekstem nieprzestrzegania praw człowieka czy też tzw. dyskryminacji środowisk LGBT. Jednak w dłuższej perspektywie czasu Izrael stać może na pozycji przegranej. Wojna na Ukrainie wygenerowała ogromne zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii, jednocześnie podnosząc ceny surowców niezbędnych do jej wytwarzania.

Tym samym w ciągu najbliższych lat, wobec decouplingu zachodu od Rosji Bliski Wschód ze swoimi złożami ropy naftowej i gazu ziemnego znacznie zyska na znaczeniu, co wiązać się będzie ze wzrostem dochodów z racji handlu surowcami krajów z tego regionu. Tym samym pauperyzowana przez anglosaskie oraz rosyjskie elity wojną ukraińską Europa nie będzie chętna do organizacji zawodów sportowych rangi mistrzowskiej, które w sposób naturalny przeniosą się w bogaty region Zatok Perskiej, który nie będzie szczędził funduszy na ekstrawaganckie wydatki związane z organizacją sportowych imprez.

Tym samym okazji do rozpropagowania sprawy palestyńskiej w przyszłości może być dużo więcej. Presja wobec Izraela i sprzeciw wobec jego zbrodniczej polityki wobec Palestyńczyków będzie więc jedynie rosnąć. Wraz ze wzrostem znaczenia arabskich surowców w Europie, które do tej pory trafiały głównie na kontynent azjatycki, zwłaszcza do Azji Wschodniej, rosnąć będą arabskie wpływy polityczne. Zwłaszcza wobec znacznych mniejszości arabskich w Europie, które rozmnażają się dużo szybciej niż biali Europejczycy.

Tym samym, wobec naporu opinii publicznej na Izrael, oraz demografii arabskiej na Bliskim Wschodzie, los Izraela na Bliskim Wschodzie wydaje się być wysoce niepewny.

Czy więc trwającą wojnę ukraińską należy również rozpatrywać pod kątem wyczyszczenia Dzikich Pól w celu przeniesienia tam w przyszłości projektu syjonistycznego? No cóż, żywioł arabski pokazał już na mundialu swoją siłę. Ten żywioł jak przyznają sami Izraelczycy w ciągu ostatnich 25 lat niewiele się zmienił. Jeżeli nie zmieni się w ciągu kolejnych dekad to wyprowadzka Syjonizmu z Bliskiego Wschodu może okazać się koniecznością. Tym bardziej, że według prognoz demografów pracujących dla ONZ w 2048 roku stosunek Żydów do Palestyńczyków wynieść ma 45% do 55%. Już dzisiaj wynosi on 48% do 52%.

Dominacja Arabów na Bliskim Wschodzie, której jednym z przejawów ma być coraz większa przewaga ludności palestyńskiej nad ludnością żydowską, będzie się więc zwiększać. Czy wyzwoli to mechanizmy społeczne, których konsekwencją będzie upadek państwa żydowskiego czy też Izraelczycy dojdą jednak do porozumienia z Palestyńczykami? A może stan wojny pomiędzy tymi siłami będzie się utrzymywał jeszcze długie lata? No cóż, czas pokaże.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net

Ważniejsza źródłografia

1. https://www.jpost.com/breaking-news/article-723413

2. https://www.middleeasteye.net/news/world-cup-tunisia-free-palestine-nakba-match-australia

3. https://www.aljazeera.com/features/2022/11/24/palestinians-wave-their-flag-high-at-the-qatar-world-cup

4. https://english.wafa.ps/Pages/Details/132013

5. https://www.israelhayom.com/2022/11/22/how-the-palestinians-are-using-the-world-cup-to-score-against-israel/

6. https://www.middleeasteye.net/discover/qatar-world-cup-palestine-flags-so-many-why

7. https://www.outlookindia.com/sports/fifa-world-cup-2022-israel-palestine-tension-felt-in-qatar-news-239869

8. https://www.arabnews.com/node/2198281/media

9. https://www.rudaw.net/english/world/251120221

10. https://www.jpost.com/middle-east/iran-news/article-723489

11. https://www.jpost.com/middle-east/article-723460

12. https://thehill.com/opinion/international/3697124-the-demographic-challenges-to-peace-for-israel-and-palestine/


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.