Jak odzyskiwać aluminium i PCW z opakowań po tabletkach?

Opublikowano: 26.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2237

Jak skutecznie odzyskiwać aluminium i tworzywa sztuczne z odpadów po blistrach farmaceutycznych? Na pomysł wpadli naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy opatentowali innowacyjną metodę recyklingu opakowań po tabletkach.

Dotychczas komponenty odpadowe z blistrów farmaceutycznych, w które pakowana jest większość leków w tabletkach, były odzyskiwane w bardzo małym stopniu – głównie ze względu na trudności w oddzieleniu tworzących je substancji. Dzięki innowacyjnej metodzie recyklingu opracowanej przez zespół naukowców z Wydziału Chemii UŁ pod przewodnictwem prof. Marka Zielińskiego, można zagospodarować duże ilości blistrów, odzyskiwać z nich aluminium i chronić środowisko przed trudnodegradowalnym tworzywem PCW.

Jak podkreśla szef zespołu prof. Marek Zieliński, zaletą metody jest to, że z dużej ilości materiałów odpadowych po blistrach, a także z nieużywanych blistrów, wycofanych z produkcji ze względu na stwierdzone zakażenie bakteriologiczne, po procesie recyklingu powstają dwa pełnowartościowe produkty: polichlorek winylu (PCW) i aluminium, które można dalej wykorzystać.

Cały proces technologiczny jest bezodpadowy.

Blistry segreguje się według koloru PCW użytego do ich produkcji, a następnie mieli do odpowiedniej granulacji. Następnie umieszcza się w hermetycznie zamykanym prototypowym zbiorniku, zaprojektowanym przez zespół łódzkich naukowców, do którego dozuje się ciekłą substancję, rozdzielającą komponenty blistrów.

“W zbiorniku następuje rozdzielenie komponentów blistrów na zasadzie różnicy gęstości. Tworzywo PCW osadza się w górnej, a aluminium w dolnej warstwie. Oba komponenty po rozdzieleniu kieruje się do suszenia powietrznego, nie mieszając ich” – wyjaśnił naukowiec.

W prototypowym urządzeniu rozdzielającym blistry zaproponowano dodatkowo urządzenie mieszające tzw. talerzowe (nie powodujące wznoszenia się warstw), przyśpieszające sedymentację, czyli tworzenie osadu aluminium.

Autorami wynalazku są naukowcy z Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemii UŁ: prof. inż. Marek Zieliński, dr Ewa Miękoś, prof. Sławomira Skrzypek i dr Dominik Szczukocki. Wdrożeniem projektu zainteresowana jest już jedna z łódzkich firm.

Naukowcy złożyli wnioski patentowe dot. zarówno sposobu separacji komponentów odpadowych blistrów farmaceutycznych, jak i opracowanego przez nich zbiornika.

Wynalazek znalazł uznanie za granicą. Zdobył złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Projektowania KIDE 2018 w Kaohsiung na Tajwanie. Otrzymał tam też nagrodę specjalną Toronto – Canada International Society of Innovation and Advanced Skills.

Projekt “Sposób separacji komponentów odpadowych blistrów farmaceutycznych” jest finansowany z projektu “Inkubator Innowacyjności” i realizowany przez Centrum Transferu Technologii UŁ.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 26.07.2019 15:54

    Czy nie macie dosyć pisać i publikować o tym co odkryli polscy naukowcy? Czy nie zobaczyliście jeszcze, że cokolwiek odkryje polska myśl techniczna, chemiczna, fizyczna, farmakologiczna – przepada?

  2. Minotaur 27.07.2019 18:34

    Sorry ale musze dorzucic swoje 2 centy: (nie mam Polskich znakow wiec z gory przepraszam)

    Pracuje w przemysle farmaceutycznym juz 15+ lat i nigdy nie s£ysza£em o sposobie odzyskania chocby jednego z materia£u (alu czy plastiku). Bardzo fajnie ze nasze (Polskie) madre g£owy wymysli£y taki proces. Nie powinno byc problemu z granulatem Aluminium tzn. aby go z powrotem uzyc w jakis procesach (wysoka temperatura). Ale z plastikiem to juz bym sobie podarowa£, dlaczego? Z powodu znieczyszczenia – wiekszosc lekow to hemicznie lub biologicznie aktywne sierodki ktore moga nie byc mozliwe do usuniecia. Wiekszosc odrzutu czy smieci z produkcji blistra mia£o kontakt (powierzchowny) z produktem (czyt. tabletkami). nikt nie dba aby odrzut by£ czysciutki i pachnacy… Taki plastik lepiej nie wykorzystywac w “spozywce” czy zabawkach – ale co ja tam wiem o przetworstwie plastiku…

    Ciekawe jak bardzo da sie zminiaturyzowac taki proces?

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.