Jak mieszkają Polacy?

Opublikowano: 30.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Odpowiedź: tanio i biednie. Co dziesiąty nie ma łazienki.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez dziennikarzy portalu money.pl oraz Wirtualnej Polski, warunki mieszkaniowe Polaków są jednymi z najgorszych w całej Unii Europejskiej. Statystycznie co dziesiąta rodzina nie ma łazienki, a co trzydziesta – bieżącej wody. Ogrzewanie się za pomocą pieca kaflowego czyli tzw. kozy to niestety również smutna codzienność dla co piątego gospodarstwa.

Problemem jest także metraż naszych mieszkań. Na statystycznego Polaka przypada zaledwie 26,5 metra, podczas gdy np. w krajach skandynawskich wartość ta oscyluje w okolicach 50 m na głowę. Wyprzedzają nas pod tym względem jedynie Bułgarzy i Rumuni. Mieszkamy w mieszkaniach ciasnych i przeludnionych, choć w porównaniu z resztą Europy – stosunkowo nowych. Większość to „wielka płyta” czyli budownictwo z okresu PRL. Przed 1989 rokiem wybudowano u nas jedynie 56 proc. mieszkań. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Szwecji liczba ta wynosi ponad 70 proc.

Trzech na pięciu młodych Polaków (do 35. roku życia) długo mieszka z rodzicami, bo ceny mieszkań również należą do stosunkowo wysokich względem naszych zarobków. Obecnie przeżywamy kolejny zastój w budownictwie. Pierwszy miał miejsce około 2008 r. Statystycznie deweloper zarabia 1 tys. zł na metrze kwadratowym, a na nowo wybudowanym i oddanym do użytku lokalu – około 70 tys. zł.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Jak mieszkamy? W baraku w 9 osób za..jąc tam gdzie różne ciapate nie chcą. Stłoczeni w wynajętych dla słowiańskich niewolników byle jakich mieszkaniach. W Kamienicach zamieszkiwanych od 100 lat sprzedanych przestępcom z podwyższonym o 600% czynszem nękani bez żadnych praw. W gierkowskich blokach robionych po pijaku w celach 2×1,5×2 z robactwem i sąsiadem ze szklanką przy uchu. W gettach biedy i patologii w nędzy, beznadziei i strachu. Obok złodzieja i prostytutki wypoczywających w ogrodzie przy domu z sześcioma garażami. Gnębieni i okradani przez zezwierzęconych mieszkańców naszego getta. Oddzieleni, podzieleni, skłóceni, zmęczeni pijemy tanią neurotoksynę z napisem Minister Zdrowia Szczęścia i Pomyślności życzy smacznego!