Izrael zrewiduje plany nielegalnej aneksji doliny Jordanu?

Opublikowano: 28.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 817

To byłaby prawie sensacja: izraelskie media donoszą, że Tel Awiw tymczasowo rezygnuje z planów nielegalnej aneksji ziem w dolinie Jordanu, przewidzianej po 1 lipca.

Tę wiadomość podał „The Times of Israel”, powołując się na telewizję Channel 12. Według izraelskich mediów, Izrael rezygnuje z przyłączenia do terytorium Izraela ziem w dolinie Jordanu. Plan ten był potępiony przez wszystkie liczące się polityczne stronnictwa i państwa na świecie oraz ONZ – poza, oczywiście, USA. Wspomniane media podają, że strona izraelska już skierowała notę z powyższą informacją do Mahmuda Abbasa, przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej.

„Jak sądzę, aneksja nie będzie rozciągnięta na dolinę Jordanu i wszyscy już to przyjęli do wiadomości”, miał powiedzieć minister spraw zagranicznych Izraela Gabi Aszkenazi na konferencji na Uniwersytecie w Tel Awiwie 24 czerwca 2020 r., za zamkniętymi drzwiami. W łonie służb specjalnych Izraela wybuchły gwałtowne dyskusje, czy i jak bardzo mogłaby się odbić pełna aneksja ziem w dolinie Jordanu wybuchem protestów ze strony Palestyńczyków i w świecie arabskim. Urzędnicy służb specjalnych na spotkaniu wysokiego szczebla gabinetu bezpieczeństwa w środę stwierdzili, że szef Cahalu (armii) Aviv Kohavi i dowódca wywiadu wojskowego Tamir Hayman ostrzegli, że aneksja może wywołać gwałtowne zamieszki na Zachodnim Brzegu, z atakami na izraelskich żołnierzy włącznie.

Decyzja ta miała być podjęta po spotkaniu szefa służby specjalnej Izraela Mosad Yossi Cohena z królem Jordanii Abd Allahem II. Gdyby doniesienia się sprawdziły, oznaczałoby to, że rząd izraelski ma zamiar przesunąć aneksję doliny Jordanu na później, a na razie ograniczyć się do aneksji niektórych żydowskich kolonii na Zachodnim Brzegu, szczególnie wokół palestyńskiej, okupowanej (i anektowanej) części Jerozolimy. Spekuluje się o możliwym przyłączeniu Ma’ale Adumim, położonego na wschód od Jerozolimy i Gusz Ecjon, na południe od miasta.

Część izraelskich mediów jest zdania, że tymczasowe ograniczenie apetytów Izraela nastąpiło pod wpływem perspektywy poważnego pogorszenia wizerunku Izraela w świecie. Pojawiają się również informacje, że to zięć Trumpa Jared Kushner prosił Tel Awiw o większą ostrożność, by aneksja nie odbiła się na stosunkach z państwami Zatoki Perskiej.

Przedstawiciele środowisk palestyńskich w swoich wypowiedziach dla portalu „Strajk” co najmniej wstrzemięźliwie odnieśli się do powyższej informacji.

„Nie wierzę, że Izrael zatrzyma się w swoich planach, tym bardziej, że ma za sobą USA. Prawo międzynarodowe nic dla nich nie znaczy”, powiedział nam jeden z Palestyńczyków zamieszkujących w Polsce.

Prawdziwym jednoznacznym sygnałem o tym, że plany dotyczące doliny Jordanu zostały zmodyfikowane (odłożone w czasie), byłaby dopiero wypowiedź samego izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ