Izrael źle traktuje palestyńskich nastolatków

Opublikowano: 07.03.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 213

W opublikowanym 6 marca raporcie Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) podał, że palestyńskie nastolatki, przetrzymywane przez izraelskie wojsko, regularnie padają ofiarami złego traktowania i jest to niezgodne z prawem międzynarodowym.

Zatrzymywanych, przesłuchiwanych i przetrzymywanych przez izraelskie wojsko, policję oraz agentów bezpieczeństwa jest co roku około 700 Palestyńczyków w wieku 12-17 lat, głównie chłopców. “W żadnym innym kraju dzieci regularnie nie stają przed sądami wojskowymi dla nieletnich, które z definicji nie gwarantują poszanowania ich praw” – napisano w raporcie.

Złe traktowanie niepełnoletnich Palestyńczyków rozpoczyna się wraz z zatrzymaniem przez uzbrojonych żołnierzy. Do zatrzymań najczęściej dochodzi w domach między północą a godziną 5.00 rano, a niezgodne z prawem międzynarodowym traktowanie trwa w trakcie oskarżania i odbywania kary. W drodze do miejsca, w którym odbywa się przesłuchanie, nastolatkom zawiązuje się oczy oraz krępuje ręce; dochodzi do fizycznych i werbalnych nadużyć. W sądzie nieletni zatrzymani są zakuwani w kajdanki, nie są wypuszczani za kaucją, a podczas przesłuchania doświadczają przemocy fizycznej, są zmuszani do zeznań (oraz podpisywania zeznań spisanych w języku hebrajskim, którym nie władają – przypis WM) i nie mogą skontaktować się z prawnikiem czy rodziną. Następnie są skazywani na karę pozbawienia wolności, którą często muszą odbywać w Izraelu.

Niepełnoletni Palestyńczycy od 14. roku życia mogą być skazywani nawet na 10 lat pozbawienia wolności za rzucanie kamieniami. To właśnie takie wykroczenie jest najczęstszym powodem zatrzymań. Kara ta może sięgać 20 lat, jeśli celem jest pojazd będący w ruchu.

Raport opiera się na ponad 400 udokumentowanych od 2009 roku przypadkach, a także na dokumentach prawnych, raportach organizacji rządowych i pozarządowych. Autorzy przeprowadzili też wywiady z palestyńskimi nastolatkami oraz izraelskimi i palestyńskimi urzędnikami oraz prawnikami.

Według UNICEF-u pewne rekomendacje wydane w przeszłości doprowadziły do pozytywnych zmian, jakich w ostatnich latach dokonał Izrael. Na przykład wprowadzono nowy i mniej bolesny sposób krępowania rąk zatrzymanym, a także nakazano izraelskiej policji informowanie rodziców o zatrzymaniu ich dzieci oraz instruowanie zatrzymanych, że mają prawo do porady adwokata.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Przyjdzie czas wilka,przyjdzie!

marek13
Użytkownik
marek13

przypomniec nalezy,ze jesli nawet Palestynczyk nie trafil przed sad wojskowy, to go tyfusy z IDF wywozily w ustronne miejsce i tam ogromnymi kamolami lamali ramiona ( praktykowane nagminnie podczas intifady w 1987).
@ xxx31, Twoje spojrzenie na swiat jest zbyt uproszczone, dwubiegunowe, jesli ktos nie jest nazista to jest z automatu lewakiem.