Izrael zakazał Bałtom przekazywania broni Ukrainie

Opublikowano: 05.02.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1579

Portal „Breaking Defense” twierdzi, że w związku z napięciami na granicy ukraińsko-rosyjskiej Izrael wysłał do państw bałtyckich oficjalną informację o zakazie przekazania Ukrainie broni wyprodukowanej przez izraelskie firmy. W ten sposób Izrael chce podkreślić swoje sojusznicze więzi z Rosją, potrzebne mu między innymi do kontynuowania ataków na cele znajdujące się w Syrii.

Na początku stycznia Litwa, Łotwa i Estonia ogłosiły, że otrzymały zielone światło od Stanów Zjednoczonych na dostarczenie Ukrainie wyprodukowanego przez Amerykę sprzętu wojskowego. Do ukraińskiej armii trafiły więc pociski przeciwpancerne FGM-148 Javelin, pociski przeciwlotnicze Stinger oraz sprzęt potrzebny do ich użycia w trakcie konfliktu zbrojnego.

Ameryka posiada bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące dostarczania broni jej produkcji państwom trzecim. Podobnie jest zresztą z Izraelem, którego Ministerstwo Obrony miało wysłać w grudniu ubiegłego roku specjalną informację do wspomnianych trzech państw. Zakazało ono w nim przekazywania Ukraińcom sprzętu wyprodukowanego przez izraelskie firmy.

Wyprzedzające działania Izraela miały związek głównie z możliwością wysłania na Ukrainę broni przeciwpancernej Spike, stworzonej wspólnie przez izraelsko-niemieckie konsorcjum.

Izrael dał w ten sposób do zrozumienia, że priorytetem są dla niego relacje z Rosją. Można było to zresztą zauważyć pod koniec ubiegłego roku. Ówczesna wizyta ukraińskiego ministra obrony Oleksija Reznikowa w Izraelu była bowiem utrzymana na niskim poziomie dyplomatycznym właśnie na prośbę strony izraelskiej.

Syjonistyczne władze starają się utrzymywać bliskie relacje z Kremlem, aby nie zabronił on wojskom Izraela atakowania syryjskich i irańskich celów militarnych w Syryjskiej Republice Arabskiej. Tel Awiw twierdzi, że Teheran dostarcza poprzez Damaszek uzbrojenie dla libańskiego ruchu oporu Hezbollah.

Łotewski resort obrony narodowej przyznał, że nie zamierza wysyłać żadnej izraelskiej broni na Ukrainę, ale nie zamierza szerzej komentować całej sprawy. Pod koniec stycznia litewski wiceminister obrony spotkał się z kolei z izraelskim ambasadorem, choć rzekomo w trakcie rozmów nie podnoszono kwestii transferu izraelskiej broni na Ukrainę.

Na podstawie: BreakingDefense.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.