Polak zginął w nalocie Izraela na pomoc humanitarną w Gazie

Opublikowano: 02.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1731

Polski wolontariusz Damian Sobol jest jedną z ofiar nalotu Sił Obronnych Izraela na Strefę Gazy. Z medialnych doniesień wynika, że wraz z nim zginęli obywatele kilku innych państw, a izraelskie wojsko doskonale wiedziało, iż atakuje konwój z pomocą humanitarną. O podobnych przypadkach od wielu miesięcy informują Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz organizacje pomocowe działające na terenie palestyńskiej enklawy.

Dostarczająca żywność organizacja World Central Kitchen potwierdziła, że w nalocie sił syjonistycznych zginęło siedmiu jej wolontariuszy. Poza Polakiem śmierć ponieśli obywatele Australii, Wielkiej Brytanii, Autonomii Palestyńskiej oraz osoba z podwójnym paszportem amerykańskim i kanadyjskim.

World Central Kitchen podkreśla, że przejazd zaatakowanego konwoju humanitarnego był koordynowany z izraelską armią. Został on trafiony, gdy opuszczał magazyn w Deir Al-Balah. Wcześniej wolontariusze wyładowali żywność przywiezioną do Strefy Gazy drogą morską z Cypru.

Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w lakonicznym komunikacie potępił „brak przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony cywilów, w tym pracowników humanitarnych”.

Dużo bardziej zdecydowanie wypowiedział się premier AustraliiAnthony Albanese, który domaga się pełnego wyjaśnienia sprawy przez syjonistyczne władze, żądając także pociągnięcia winnych nalotu do odpowiedzialności.

Doniesienia o atakach na konwoje humanitarne pojawiają się od wielu miesięcy. W marcu Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) poinformowała, że od października w izraelskich atakach zginęło jej 165 pracowników.

Na podstawie: RMF24.pl, CNN.com, ArabNews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Aida 02.04.2024 12:52

    Przykre, ale prawdopodobnie liczył się z ryzykiem.

  2. Stary Kulas 02.04.2024 12:53

    Ciekawe te wszystkie “organizacje humanitarne” które często są kontrolowane przez służby. Dlaczego nie korzystać z wymienionego w prawie międzynarodowym Czerwonego Krzyża?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.