Izrael wesprze Saudyjczyków w walce z Iranem

Opublikowano: 18.11.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela, generał Gadi Eizenkot, wprost zapowiedział, że izraelskie służby wywiadowcze pomogą Arabii Saudyjskiej w jej walce z Iranem. Dowódca izraelskiego wojska w rozmowie z saudyjskim serwisem internetowym stwierdził, iż największym zagrożeniem dla Bliskiego Wschodu jest właśnie Iran, a nie Arabia Saudyjska będąca głównym eksporterem radykalnego islamu na cały świat.

Dowódca izraelskiej armii udzielił wczoraj wywiadu saudyjskiemu serwisowi internetowemu „Elaph”, w którym wprost stwierdził, że Izrael i Arabia Saudyjska mają wspólne interesy, a najważniejszym z nich jest przeciwdziałanie wzrostowi potęgi Islamskiej Republiki Iranu. Eizenkot twierdzi bowiem, iż celem Teheranu jest uzyskanie kontroli nad całym regionem Bliskiego Wschodu, ponieważ dostarcza on uzbrojenie libańskiemu Hezbollahowi oraz władzom Syrii.

Izraelski wojskowy zadeklarował przy tym, że jego kraj jest gotów przekazać odpowiednie informacje wywiadowcze swoim saudyjskim odpowiednikom „w celu wymiany doświadczeń z umiarkowanymi krajami islamskimi”, Co ciekawe, Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują oficjalnych kontaktów dyplomatycznych i wielokrotnie zaprzeczały, aby łączyły ich tajne relacje. Jeden z libańskich dzienników napisał jednak we wtorek, że dynastia Saudów jest gotowa na normalizację wzajemnych stosunków mimo krytyki ze strony opinii publicznej.

Iran i jego sojusznicy znaleźli się pod ostrzałem światowych mediów, a także strony izraelskiej i radykalnych państw arabskich po tym, jak de facto na Bliskim Wschodzie powstał „szyicki półksiężyc”, czyli szlak transportowy łączący ze sobą Liban, Syrię, Irak i Iran. Saudyjczycy starają się więc głównie wywrzeć presję na Liban, dlatego do Rijadu na początku listopada przybył premier Saad Hariri, który wpierw ogłosił swoją dymisję, a następnie się z niej wycofał.

Na podstawie: Elaph.com, Presstv.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o