Izrael ogranicza płatności gotówkowe

Opublikowano: 04.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1494

Od 1 sierpnia Izraelczycy nie mogą dokonywać płatności gotówką i czekiem bankowym powyżej 6000 szekli. Według Urzędu Skarbowego tego kraju ustawa ma na celu zwalczanie uchybień podatkowych, przestępczości zorganizowanej i prania brudnych pieniędzy.

Tamar Bracha z izraelskiego Urzędu Podatkowego tłumaczy: „Chcemy, aby społeczeństwo ograniczyło wykorzystanie gotówki. Celem jest zmniejszenie płynności gotówki na rynku, głównie dlatego, że organizacje przestępcze mają tendencję do polegania na gotówce. Ograniczając jej użycie sprawiamy, że działalność przestępcza jest znacznie trudniejsza do przeprowadzenia”.

Ale niektórzy krytycy odrzucili argument, że prawo zmniejsza ilość gotówki na rynku. Uri Goldman, prawnik reprezentujący powodów, którzy sprzeciwiali się prawu w 2018 roku, orzekł: „Dyskutowaliśmy na temat ustawy. Z danych wynikało, że od pierwszego etapu ustawy ilość gotówki na rynku tylko wzrosła. Najwyraźniej coś nie działa”. Goldman zauważył ponadto, że ponad milion ludzi w Izraelu nie ma kont bankowych. Prawo „uniemożliwiłoby im prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej i praktycznie zamieniłoby 10% populacji w przestępców”.

Nowe prawo zabrania firmom płatności gotówką i czekiem bankowym powyżej 6000 szekli. Transakcje między obywatelami (nie biznesami) są ograniczone do 15 000 szekli. Istnieją dwa wyjątki od prawa: transakcje z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu i instytucjami charytatywnymi. Bracha powiedział, że wyjątki są tymczasowe. Oczekuje się, że społeczeństwo i instytucje znajdą alternatywne metody płatności.

Goldman jednak uważa: „Nie sądzę, aby ktokolwiek znalazł rozwiązanie. Ta część prawa w zasadzie obiecuje Palestyńczykom z Zachodniego Brzegu i ultraortodoksyjnym Żydom wyjście. To niesprawiedliwe wobec reszty ludzi i wątpię, czy to się zmieni w przyszłości”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: ReclaimTheNet.org
Źródło: MediaNarodowe.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

To ciąg dalszy z gotówką w ramach wdrażania planu Wielkiego Resetu (czyli NWO) metodą „gotowanej żaby”. Chodzi o odebranie ludziom całkowitej wolności płatniczej. Państwo chce wiedzieć kiedy i co kupujemy, aby powiązać nasze zakupy z tzw. „śladem węglowym” (po przekroczeniu limitu CO2 pieniądze na kontach bankowych mają być automatycznie blokowane) i blokować konta bankowe osobom na celowniku władz. Mieliśmy z taką sytuacją do czynienia w Kanadzie, gdzie testowano blokowanie kont bankowych obywatelom wspierającym finansowo Konwój Wolności. Walka z przestępczością jest pretekstem do odbierania zwykłym ludziom wolności i tworzenia narzędzi represji. Dodajmy jeszcze, że kwoty możliwości płacenia gotówką są z roku na rok coraz bardziej obniżane mimo coraz wyższej inflacji.

10

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Dandi1981 04.08.2022 16:44

  Jezeli blokuja konta platnicze mozna na nich nie glosowac tylko na inna partie a odsuniecie gotowki wiaze sie z tym ze za kokaine ,prostytutke, czy lapowke bedzie sie placilo w zlocie, to samo z haraczami z tym ze bedzie latwiej dojsc ze kase maja z sprzedazy zlota , chyba ze beda je sprzedawac na lewo. Tylko za co np za kokaine bo gotowki nie bedzie. Ale mozna male ilosci zlota rozlac na duza liczbe osob te je sprzedadza kasa na konta , mafia zaklada agencje charytatywna a te ludziki im wplacaja male sumy i w ten sposob wypiora brudny szmal.

 2. Szwęda 04.08.2022 17:52

  Likwidacja gotówy na pewno przysporzy potworom wiele kłopotów i trudności ale na pewno w końcu potwory w ludzkiej postaci dopną swego a my znajdziemy się już nie w świecie ale w jakimś koszmarze, jakiego nigdy nie było i nigdy nie będzie na żadnym filmie. Zresztą zapewne nie brak gotówy będzie naszą największą bolączką.

 3. woma123 04.08.2022 23:02

  HI

  Zastanawialiście się co będzie w przypadku bardzo dużego rozbłysku Słonecznego albo przemagnesowanie biegunów jeśli zostaniemy pozbawieni gotówki? Koniec! Totalny chaos i anarchia. Może “Oni” też o tym wiedzą i z premedytacja brną w celu całkowitego ubezwłasnowolnienie społeczeństw. Będziemy skazani na jałomużnę władzy (ale tylko ci posłuszni i ulegli).

  Pozbierajcie sobie razem różne perturbacje świata i naszego kraju z okresu ostatnich dwóch lat, w wszystko się wam rozjaśni. Ja nie jestem bynajmniej zwolennikiem spiskowych teorii Świata. Ja po prostu obserwuję, analizuję, łączę fakty i wyciągam wnioski (dlatego jestem dla współczesnego świata niebezpiecznym mutantem którego należy się pozbyć). A one są dla mnie coraz wyraźniejsze (i niestety coraz bardziej przerażające).

  Obym się mylił.

  DuDuS

  Na marginesie nasza “ukochana” władza też wprowadziła ograniczenie w transakcjach gotówkowych dla konsumentów (bo dla podmiotów gospodarczych takie ograniczenie istniało już od dawna) do 20 tyś zł. Jak nie masz konta bankowego to nie kupisz mieszkania, samochodu, nawet droższego roweru. Wszystko pod kontrolą “Wodza” i kompli!

 4. kufel10 06.08.2022 14:42

  @woma123
  Kiedy to władza wprowadziła? Bo ja ostatnio płaciłem w kruku 45000zł gotówką i problemów nie było. Transakcja bez rejestracji nazwiska.
  W jakim celu powielasz takie niesprawdzone informacje?

 5. Admin WM 06.08.2022 15:22

  Limit gotówki w 2022 r. dla osób fizycznych to 20 000 zł. Jeśli zapłaci gotówką więcej, osobie fizycznej nie grożą konsekwencje, ale przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić „podatek od płatności przyjętej w formie gotówki”.
  https://www.money.pl/gospodarka/limit-transakcji-gotowkowych-6777971278731968a.html

 6. kufel10 07.08.2022 02:30

  Przecież jest napisane wyraźnie “Jeżeli jednak konsument chce zrealizować płatność gotówką, od stycznia 2023 r. będzie mógł to zrobić do wartości transakcji, która nie przekracza 20 tys. zł.”. Kruk przyjmuje obecnie gotówkę do 10 tys euro. Tutaj dodam że rolexa w 2023 za gotówkę się już nie kupi zatem na rynku wtórnym powinny znów zdrożeć. Dobra zwane luksusowymi staną się trudniej dostępne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.