Izrael „napluł” na grób Damiana Sobola

Opublikowano: 22.05.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2382

Według informacji, jaką „Dziennik Gazeta Prawna” uzyskał z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, karą za zabójstwo wolontariuszy z konwoju World Central Kitchen są dwie dymisje i trzy nagany dla izraelskich oficerów zaangażowanych w atak. Wśród siedmiorga zabitych był Polak Damian Soból.

„Dotychczas, decyzją armii izraelskiej, dwóch oficerów zaangażowanych w atak na konwój World Central Kitchen zostało zdymisjonowanych, a trzem udzielono nagany” – czytamy w informacji udzielonej przez resort spraw zagranicznych.

Jak podkreśla dziennik, o dwóch zdymisjonowanych oficerach – majorze i pułkowniku – rozpisywały się zagraniczne media, m.in. brytyjskie. Jednak o trzech żołnierzach, dla których „karą” miała być nagana, wiadomo niewiele. Zupełnie tak jak o konsekwencjach owej nagany. „Nie jest jasne, czy wojskowi uznani za winnych zabicia na początku kwietnia siedmiu pracowników organizacji World Central Kitchen dalej pełnią służbę w Strefie Gazy” – podaje gazeta.

„Kary” dla oficerów izraelskiej armii to wynik szybkiego wojskowego śledztwa, które strona izraelska przeprowadziła pod wpływem międzynarodowej presji. Wiele wskazuje na to, że Izrael uznaje sprawę za zakończoną. Inaczej jednak patrzy na to Warszawa.

„Polska wciąż oczekuje na decyzję Jerozolimy dotyczącą przeprowadzenia postępowania karnego wobec osób odpowiedzialnych za atak. Nad Wisłą sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Przemyślu, która zwróciła się do władz Izraela oraz Autonomii Palestyńskiej o pomoc prawną mającą na celu zabezpieczenie oraz zgromadzenie materiału dowodowego. Z uwagi na dobro postępowania prokuratura nie udziela dalszych szczegółowych informacji” – donosi „DGP”.

Jak przypomina, Izrael oficjalnie przyznał się do ataku, jednak wojsko podtrzymuje, że był to wynik „serii strasznych pomyłek”. Izraelscy żołnierze mieli bowiem nie rozpoznać konwoju humanitarnego – który miał specjalne oznakowanie i którego trasa przejazdu została wcześniej przekazana izraelskiej armii. Ostatecznie izraelscy żołnierze kilkukrotnie ostrzelali ten konwój, mordując m.in. Polaka Damiana Sobola. Razem z nim zginęło sześć innych osób.

Autorstwo: MM
Na podstawie: „Dziennik Gazeta Prawna”
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.