Izrael może zacząć cenzurować internet

Opublikowano: 01.01.2022 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1447

Izraelski minister sprawiedliwości Gidon Sa’ar uzyskał jednogłośną zgodę gabinetu Naftaliego Bennetta na przedstawienie parlamentowi projektu ustawy zapobiegającej podżeganiu w sieci internetowej. Krytycy ustawy ostrzegają przed możliwością wprowadzenia za jej pośrednictwem cenzury, bo jest ona niejasna i daje szerokie uprawnienia administracji państwowej.

Pierwsze prace nad prawem pozwalającym na większe kontrolowanie treści zamieszczanych w internecie zaczęły się już w marcu 2016 roku. Specjalnie powołany do tego celu zespół przygotował projekt ustawy, który został przedstawiony przez ówczesny rząd. Premier Benjamin Netanjahu w ostatniej chwili wycofał go jednak z Knesetu.

Propozycja nowego gabinetu jest jednak dużo szersza niż wcześniej zakładano. Ustawa oficjalnie ma na celu przeciwdziałanie podżeganiu w internetowych sieciach społecznościowych, wykorzystywanych do komunikacji i propagandy przez ugrupowania terrorystyczne.

Każdy zastępca prokuratora albo funkcjonariusz policji, za zgodą Prokuratora Generalnego, mógłby zwrócić się do sądu rejonowego o wydanie decyzji dotyczącej usunięcia materiałów, które stanowiłyby przestępstwo i uderzałyby w bezpieczeństwo jednostki, bezpieczeństwo publiczne albo bezpieczeństwo państwa.

Zdaniem krytyków propozycji przedstawionej przez Sa’ara, jej liczne zapisy pozostają niejasne (choćby te dotyczące pojęcia „bezpieczeństwa publicznego”), a przede wszystkim dają państwu duży zakres możliwości cenzurowania treści pojawiających się w internecie. Tym samym usuwane mogłyby być nawet wpisy krytyczne wobec izraelskich władz.

Na podstawie: Haaretz.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.