Izrael grozi państwom uznającym Palestynę

Opublikowano: 23.05.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2429

Izrael ostrzega przed poważnymi konsekwencjami dla krajów, które uznają państwo palestyńskie.

Izrael wystosował jednoznaczne ostrzeżenie wobec Norwegii, Irlandii i Hiszpanii – oraz innych krajów, które mogą pójść ich śladem – po tym, jak te trzy państwa ogłosiły w środę decyzję o formalnym uznaniu państwa palestyńskiego. Decyzja, spowodowana w dużej mierze trwającym izraelskim atakiem na Strefę Gazy, ma zostać sfinalizowana 28 maja. W odpowiedzi Izrael odwołał swoich ambasadorów z Oslo i Dublina jako pierwszy znak niezadowolenia i protestu.

Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz nazwał uznanie Palestyny „wypaczonym krokiem” i stwierdził, że jest to „niesprawiedliwość wobec pamięci ofiar z 7 października, cios w wysiłki na rzecz uwolnienia 128 zakładników oraz wsparcie dla Hamasu i dżihadystów z Iranu, co podważa szanse na pokój i kwestionuje prawo Izraela do samoobrony”. Katz ostrzegł, że „Izrael nie pozostanie bierny” wobec tego, co postrzega jako zdradę swoich europejskich sojuszników i że „dalsze poważne konsekwencje” czekają na tych, którzy podejmą taką decyzję. W zeszłym roku, po uwagach dotyczących naruszeń prawa humanitarnego w Gazie, Izrael odwołał swojego ambasadora w Hiszpanii.

Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir również potępił ten krok i zapowiedział, że odpowiedzią Izraela będzie intensyfikacja operacji w Gazie. W swoich wypowiedziach Ben-Gvir wezwał do „radykalnego rozwiązania” kwestii miasta Rafah, do którego uciekło setki tysięcy palestyńskich cywilów. Minister finansów Izraela Bezalel Smotrich zaapelował z kolei o natychmiastowe ukaranie Autonomii Palestyńskiej i rozszerzenie budowy osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Liderzy Norwegii i Irlandii bronili uznania państwa palestyńskiego jako odpowiedzi na brutalny konflikt, który trwa od dziesięcioleci, ale w ostatnich siedmiu miesiącach eskalował dramatycznie – zarówno w Gazie, jak i na okupowanym Zachodnim Brzegu.

„W trakcie wojny, z dziesiątkami tysięcy zabitych i rannych, musimy poprzeć jedyną alternatywę, która oferuje polityczne rozwiązanie zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków” – powiedział premier Norwegii Jonas Gahr Støre. Dodał, że zamiast „długiego i okrutnego konfliktu” musi zostać zrealizowana nowa rzeczywistość: „Dwa państwa, żyjące obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie”.

Taoiseach Simon Harris, szef irlandzkiego parlamentu, który ogłosił decyzję w imieniu Irlandii wraz z Tánaiste Micheálem Martinem i ministrem Zielonych Eamonem Ryanem, nazwał decyzję o uznaniu Palestyny „właściwą”, jednocześnie potępiając przy tym Hamas, mówiąc, że „nie ma on nic do zaoferowania Palestyńczykom”, oraz powtarzając niezachwiane zaangażowanie na rzecz „prawa Izraela do istnienia w bezpieczeństwie i pokoju z sąsiadami”. Decyzja Irlandii, jak powiedział Harris, została podjęta w kontekście własnej walki o niepodległość i wyzwolenie spod panowania kolonialnego. Cytując irlandzką deklarację niepodległości z 1919 roku, Harris powiedział, że uznanie państwa palestyńskiego jest kluczowe „ponieważ wierzymy w wolność i sprawiedliwość jako fundamentalne zasady prawa międzynarodowego” i ponieważ wierzymy, że „trwały pokój” można osiągnąć tylko „na podstawie wolnej woli wolnych ludzi”.

W odpowiedzi na to ogłoszenie liderka Irlandzkiej Partii Socjaldemokratycznej Holly Cairns pochwaliła decyzję rządu. „Socjaldemokraci od dawna wzywali rząd do podjęcia zdecydowanych działań w sprawie rzezi w Gazie, a to jest potężne działanie, które wysyła silny sygnał” – powiedziała Cairns. „Ten sygnał to nadzieja na pokój, sprawiedliwość i wolność dla uwięzionego narodu palestyńskiego, masakrowanego przez barbarzyńskiego okupanta”.

Premier Hiszpanii Pedro Sánchez, przemawiając przed członkami Kongresu w Madrycie, potępił „masakrę w Gazie oraz reszcie terytoriów palestyńskich” i bronił decyzji o uznaniu państwa palestyńskiego jako koniecznej w obecnych okolicznościach i w obliczu nieugiętych działań Izraela. „Premier Netanyahu nadal przymyka oko i bombarduje szpitale, szkoły i domy” – oświadczył Sánchez. „Nadal używa głodu, zimna i terroru, aby ukarać ponad milion niewinnych chłopców i dziewcząt – a sytuacja posunęła się tak daleko, że prokuratorzy Międzynarodowego Trybunału Karnego w tym tygodniu złożyli wniosek o jego aresztowanie za zbrodnie wojenne”.

Przedstawiciele Oxfam International – organizacji, która od dawna lobbuje za państwem palestyńskim i pilnie domaga się zawieszenia broni w Gazie – z zadowoleniem przyjęli wiadomość o uznaniu Palestyny przez Irlandię, Hiszpanię i Norwegię. „To uznanie jest przełomową decyzją i inne kraje muszą pójść ich śladem” – powiedziała Sally Abi Khalil, regionalna dyrektorka Oxfam na Bliski Wschód i Afrykę Północną. „To kluczowy krok w potwierdzeniu niezbywalnego prawa narodu palestyńskiego do samostanowienia, ale musi ono wykraczać poza symbolikę i przekształcać się w konkretne kroki w kierunku zakończenia izraelskiej okupacji i osiągnięcia pełnej suwerenności dla państwa palestyńskiego”. „Pilnie potrzebujemy natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni oraz zakończenia blokady, aby zakończyć śmierć i zniszczenie, aby umożliwić nieskrępowaną pomoc dla Gazy i zapewnić uwolnienie zakładników i nielegalnie przetrzymywanych więźniów palestyńskich” – dodała Abi Khalil.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.