Izrael delegalizuje palestyńskie stowarzyszenia obywatelskie

Opublikowano: 10.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 978

Izraelska armia okupacyjna wydała szereg dekretów zakazujących działalności sześciu palestyńskich pozarządowych organizacji obrony praw człowieka, którym udało się dokumentować izraelskie zbrodnie wojenne na użytek śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którego Izrael, podobnie jak Stany Zjednoczone, nie uznaje. Pretekst: według czynowników okupacyjnego terroru, organizacje te są „terrorystyczne”.

Inicjatorem delegalizacji był gen. Benny Gantz, obecny minister obrony w skrajnie prawicowym rządzie Naftalego Bennetta, który już w połowie października zapowiedział to posunięcie, które, po oficjalnym nazwaniu palestyńskich stowarzyszeń „terrorystycznymi”, spodziewa się, że państwa europejskie, które częściowo wspomagają je finansowo, przestaną to robić. Benny Gantz, tak jak inni przywódcy izraelskiego reżimu apartheidu, jest na celowniku śledztwa MTK w związku ze zbrodniami wojennymi popełnionymi przez izraelskie wojsko m.in. w czasie napadu na Strefę Gazy w 2014 r., którym Gantz dowodził.

Wśród zakazanych stowarzyszeń są społeczne organizacje pomocy palestyńskim rolnikom, obrony praw kobiet i demokracji oraz dokumentacji zbrodni wobec palestyńskich dzieci i więźniów. Jak zwykle, Izrael nie przedstawił najmniejszego dowodu, by członkowie tych struktur nosili broń, czy fabrykowali bomby. Paradoks sytuacji podkreślił Szawan Dżabarin, przewodniczący stowarzyszenia al-Hak, uzbrojonego w kamery wideo – „Gantz twierdzi, że jesteśmy terrorystami, podczas gdy jest szeroko znanym zbrodniarzem”.

Izrael twierdzi, że zakazane, palestyńskie stowarzyszania obywatelskie były jakoś związane z lewicowym Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i przedstawił swój zakaz jako okazję do zaoszczędzenia europejskich pieniędzy, które szły na pomoc rolnikom, którym żydowscy koloniści palą plantacje, kobietom i dzieciom i – jak utrzymuje – dla LFWP, który sprzeciwia się nielegalnej okupacji, co jest zakazane przez żydowskie państwo kolonialne.

Palestyńskie stowarzyszenia mają dwa tygodnie na odwołanie, które jest niemożliwe, gdyż Palestyńczycy nie mają po prostu dostępu do izraelskich dowodów, jeśli one istnieją. Izrael jednak nie potrzebuje przedstawiać żadnych dowodów, gdyż w międzynarodowej polityce przyjęło się wierzyć ultranacjonalistycznemu reżimowi okupacyjnemu na słowo. Niszczenie palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego jest praktyką stosowaną od lat, przy politycznej akceptacji Zachodu.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.