Izrael chce zapewnić żołnierzom immunitet

Opublikowano: 13.01.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 650

Ministerstwo Obrony Izraela pracuje właśnie nad problematyczną ustawą, która ma zapewnić żołnierzom IDF specjalną ochronę. Jeśli zostanie wprowadzona w życie, wojskowi nie będą musieli obawiać się oskarżeń o morderstwo i, mówiąc krótko, staną ponad prawem.

Ta zaskakująca informacja pojawiła się wraz z zakończeniem sprawy izraelskiego żołnierza. W marcu 2016 roku, dwóch uzbrojonych w noże Palestyńczyków napadło na wojskowych. Jeden z nich został zabity, drugi leżał ranny na ulicy i nie stwarzał już żadnego zagrożenia dla otoczenia. Medycy zajęli się rannymi żołnierzami a napastnik leżał i oczekiwał na pomoc.

W pewnym momencie, jeden z żołnierzy podszedł do niego, wycelował swoim karabinem i oddał strzał prosto w głowę. Tak się złożyło, że całe zdarzenie zostało nagrane przez jednego ze świadków. Informacja szybko obiegła cały świat. Autor nagrania otrzymuje teraz pogróżki za ujawnienie tej zbrodni.

Trudno powiedzieć czy dowiedzielibyśmy się o tym zdarzeniu, gdyby nie było świadków. Jednak niedługo potem, 19-letni sierżant Elor Azaria, który zabił rannego Palestyńczyka, został zatrzymany, zawieszony w czynnościach służbowych i rozpoczęto śledztwo. Dowództwo IDF uznało, że działania żołnierza należy postrzegać jako zbrodnię.

4 stycznia, Elor Azaria stanął przed sądem. Jak sam twierdził, zastrzelił rannego Palestyńczyka w samoobronie, ponieważ ten ruszał się i mógł stwarzać zagrożenie dla otoczenia. Politycy, w tym także premier Izraela, wzywali do jego uniewinnienia. Lecz po 2-godzinnym procesie, zabójca dowiedział się, że dokonał rażącego naruszenia. Jego działania wskazują, że chciał dokonać zemsty i musi za to odpowiedzieć tak jak w przypadku morderstwa. Werdykt spotkał się z oburzeniem izraelskiej społeczności. Pod koniec stycznia wyznaczona zostanie dla niego kara.

W związku z powyższą sytuacją, izraelski rząd postanowił, że będzie chronił żołnierzy przed konsekwencjami działań. Nowa ustawa głosi, że członek służb porządkowych nie będzie ponosił odpowiedzialności karnej, nie będzie przesłuchiwany i otrzyma ochronę przed wymiarem sprawiedliwości w związku z działaniami, jakie podjął przed, po lub w trakcie operacji. Wiceminister Obrony Eli Ben-Dahan powiedział wprost, że “tak jak żołnierze chronią Izrael, tak Izrael będzie chronił żołnierzy.”

Wkrótce może się okazać, że samo nagrywanie tego typu zajść jest nielegalne. Sytuacja w Izraelu staje się więc potencjalnie niebezpieczna. Skoro nowe prawo będzie chroniło żołnierzy przed odpowiedzialnością karną, to może to wręcz zachęcić służby porządkowe do pozasądowych zabójstw. Prace nad taką ustawą dają do zrozumienia, że żołnierze chronią “świętego Izraela”, więc mogą posuwać się nawet do zbrodni. Zresztą czego można było się spodziewać po państwie, w którym można otrzymać nawet 20 lat więzienia za rzucanie kamieniami…

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Jewishpress.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Light 13.01.2017 22:41

    To się źle skończy dla Izraela.

  2. replikant3d 13.01.2017 23:09

    Oni to mają w nosie.A wiesz czemu? Bo trzymają łapę na finansach całego praktycznie świata. Założymy się że wszyscy potulnie przemilczą ten fakt? Najwyżej będzie jakieś ,,symboliczne,, potępienie i po sprawie. Niestety masz kasę to masz władzę…a jak jeszcze masz po kontrolą kasę całego świata to masz władzę prawie absolutną…

  3. BrutulloF1 14.01.2017 10:51

    Z Narodem Wybranym jeszcze nikt nie wygrał.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.