Islandia wstrzyma połowy wielorybów do 31 sierpnia

Opublikowano: 23.06.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1106

„Zgoda MAST jest tak zdecydowana, że było jasne, że trzeba wkroczyć” – powiedziała islandzka minister Svandís Svavarsdóttir dla portalu MBL.is.

Rada ds. Dobrostanu Zwierząt przy Urzędzie ds. Standardów Żywności (MAST) przedstawiła niedawno opinię, w której stwierdzono, że metody połowów stosowane wobec wielorybów są niezgodne z przepisami ustawy o dobrostanie zwierząt. Minister podjęła decyzję o wstrzymaniu połowów płetwali do 31 sierpnia.

Na początku miesiąca Svandís była gościem na otwartym posiedzeniu komitetu branżowego Alþingi, na którym omawiano raport MAST dotyczący dobrostanu wielorybów podczas polowań na płetwale w Islandii w 2022 roku.

Minister powiedziała również, że cofnięcie zezwolenia połowowego było uciążliwą decyzją administracyjną, która wymagała jasnej pomocy prawnej. W tym momencie takiej decyzji nie było. Powiedziała, że aby zakazać połowów wielorybów, islandzki parlament musi przedyskutować tę kwestię.

Minister ma prawo na podstawie przepisów dotyczących połowów wielorybów i dobrostanu zwierząt do rozważenia szeregu kwestii związanych z warunkami połowów.

Zapytana o to, jakie prace są obecnie prowadzone w ministerstwie, Svandís powiedziała, że kolejnymi krokami będą konsultacje z ekspertami i licencjobiorcami w celu sprawdzenia, czy istnieją możliwości ulepszenia lub inne sposoby prowadzenia połowów wielorybów lub warunki prawne do nałożenia dalszych ograniczeń na połowy.

Podsumowała, że ważne jest, aby na każdym kroku uwzględniać zarówno wymagania prawne, jak i proporcjonalność podjętych środków.

Minister Svavarsdóttir spotkała się z dużą krytyką w rządzie w związku z tą decyzją, a Fisheries of Iceland (SFS), organizacja zrzeszająca firmy z branży rybnej, twierdzi, że decyzja ta wpłynie na 150 pracowników, którzy byli uzależnieni od sezonu wielorybniczego tego lata, a teraz zostali pozostawieni bez pracy i perspektyw.

„Rząd musi jednak uwzględnić kwestie naukowe i prawne, jeśli chodzi o ważne decyzje dotyczące wykorzystania zasobów morza, porzucając własne uczucia i polityczne krótkoterminowe interesy” – czytamy w komunikacie organizacji.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.