Islandia pozywa Islandię

Opublikowano: 28.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 795

Zgodnie z komunikatem prasowym, islandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło działania prawne przeciwko brytyjskiej sieci supermarketów Iceland Foods. Powodem jest to, że sieć od lat walczy o to, aby islandzkie firmy nie identyfikowały się ich krajem pochodzenia, podczas sprzedaży swoich produktów w Europie. Do działań podjętych przez ministerstwo w celu wejścia na drogę prawną przyłączyły się dwie instytucje: Promote Iceland i SA-Business Iceland.

Urząd Własności Intelektualnej Unii Europejskiej podjął decyzję, że sieć supermarketów, która specjalizuje się w żywności mrożonej, miała wyłączne prawo do używania nazwy Iceland, jako znaku towarowego w obrębie Unii Europejskiej. Władze islandzkie domagają się, odwołania wyłącznego prawa, ponieważ ten zapis zabrania islandzkim firmom reklamowanie swoich produktów nazwą kraju pochodzenia.

Sieć supermarketów Iceland wielokrotnie skarżyła się organom Unii Europejskiej na islandzkie firmy, które korzystały z nazwy swojego kraju jako części znaku towarowego. Takie działania mają bardzo negatywny wpływ na wysiłki wielu akcji marketingowych, w tym akcji Inspired by Iceland, która ma na celu promowanie Islandii, jako ekscytującego miejsca dla turystów.

Minister spraw zagranicznych Lilja Alfreðsdóttir powiedziała: “Jest to zarówno uczciwe i naturalne aby islandzkie firmy, w swoich działaniach marketingowych za granicą mogły odnieść się do ich kraju pochodzenia, jeżeli zdecydują się to zrobić. W umysłach konsumentów na całym świecie, obraz [kraju] Islandii jest bardzo pozytywny, a to pociąga za sobą duże możliwości dla kraju i jego mieszkańców. Nasze próby wynegocjowania sprawiedliwego rozwiązania problemu były daremne, a więc jesteśmy zmuszeni do walki o nasze prawo za pomocą narzędzi formalnych w odpowiednich instytucjach UE. Mam nadzieję, że wynik okaże się pozytywny.”

Sieć supermarketów ubolewa z powodu decyzji władz islandzkich i jej przedstawiciele zaprzeczają temu, że wcześniej próbowano osiągnąć z nimi porozumienie, pisze Ruv.is.

Według “The Guardiana”, spółka Iceland Foods została założona w 1970 roku i posiada ponad 800 sklepów w całej Wielkiej Brytanii, zatrudnia ponad 23.000 osób.

Islandia została nazwana przez wikinga Hrafna-Floki, który przybył na wyspę w IX wieku. Nazwa powstała po tym jak Hrafna-Floki stanął na szczycie fiordu Vatnsfjörður i zobaczył zatokę wypełnioną lodowymi górami.

Autorstwo: m.m.n.
Na podstawie: Ruv.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Czejna 28.11.2016 20:50

    Czlek ma czasami niezly ubaw ze stanowionego prawa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.