Islandia powinna natychmiast zakazać połowów wielorybów

Opublikowano: 13.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1102

Islandzkie Stowarzyszenie Weterynaryjne/ Dýralæknafélag Íslands twierdzi, że raport Agencji ds. Żywności na temat dobrostanu wielorybów podczas polowań jednoznacznie wskazuje, że metoda, jaka jest wykorzystywana do zabijania zwierząt, narusza główne cele ustawy dotyczącej dobrostanu zwierząt.

Minister powinna zatem natychmiast wprowadzić zakaz prowadzenia połowów. Jest to określone w oświadczeniu Dýralæknafélag Íslands, które zostało opublikowane na „Facebooku”. Mówi się też, że zarząd spółki wysłał w tej sprawie wiadomość do ministerstwa i ma nadzieję, że dobro zwierząt będzie przedkładane nad inne interesy.

„Stowarzyszenie uważa raport za potwierdzenie, że technologia stosowana obecnie w polowaniach na duże wieloryby nie spełnia standardów, które są uważane za dopuszczalne z punktu widzenia dobrostanu zwierząt (ustawa nr 55/2013 o dobrostanie zwierząt). W tym kontekście warto wspomnieć o zbyt niskim odsetku zwierząt, które giną od razu lub szybko, około 67 proc., oraz o tym, że około 33 proc. zwierząt musi toczyć długą, śmiertelną walkę” czytamy w oświadczeniu.

Nie można porównywać skuteczności zabijania zwierząt w warunkach kontrolowanych, do zabijania dzikich zwierząt w polowaniach. Prawdopodobnie nie ma metody zabijania, która zagwarantuje 100% natychmiastowej utraty przytomności za każdym razem, ale cel musi być jak najbardziej zbliżony do 100%. „Im bardziej oddalamy się od tego celu, tym bardziej nie wypełniamy naszego moralnego obowiązku zapewnienia dobrostanu zwierząt, których używamy do naszych produktów” – napisano w oświadczeniu.

Firma podkreśla też, że nie widać postępu w metodach polowań na duże wieloryby. „Stowarzyszenie uważa zatem, że nie ma szans na poprawę w nadchodzącym sezonie łowieckim pod względem skuteczności metody polowania, a zatem jasne jest, że ministerstwo akceptuje naruszenie dobrostanu tych zwierząt, gdyż wiadomo, że niektóre z nich zawsze będą musiały cierpieć i to cierpieć przez człowieka”.

Opracowanie: M.M.N.
Na podstawie: Visir.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.