Islandia „nadużywa izolatek” w areszcie

Opublikowano: 03.02.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1162

Jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez Amnesty International, Islandia „bardzo nadużywa” izolatek w areszcie tymczasowym. Dyrektor islandzkiego stowarzyszenia Afstaða zgadza się z wnioskami zawartymi w raporcie.

W ciągu ostatniej dekady w izolatkach przedprocesowych umieszczono łącznie 825 osób. We wtorek Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, zajmująca się prawami człowieka – opublikowała raport na temat szkodliwego i nieuzasadnionego stosowania przedprocesowej izolatki w Islandii.

Raport, który opiera się na badaniach i wywiadach z ekspertami z całego systemu wymiaru sprawiedliwości, a także z osobami, które były przetrzymywane w izolatkach, stwierdza, że „Islandia rutynowo stosuje przetrzymywanie w izolatkach przez dłuższy czas, nawet wobec osób o dużej wrażliwości, takich jak dzieci i osoby z niepełnosprawnościami, których stan został zaostrzony przez odosobnienie”.

„Dane uzyskane przez Amnesty International pokazują, że w ciągu 10 lat między 2012 a 2021 rokiem 825 osób zostało umieszczonych w izolatkach przedprocesowych w Islandii. Spośród nich 10 osób było w wieku od 15 do 17 lat. W małym kraju, o ogólnie niskim wskaźniku dotyczącym pozbawienia wolności, a w szczególności przy tymczasowym aresztowaniu, liczby te są niepokojące” – czytamy w raporcie.

Autorzy raportu stwierdzają, że izolacja jest z natury problematyczna, jeśli chodzi o możliwość łamania praw człowieka. Międzynarodowe standardy stanowią, że izolatka powinna być stosowana tylko w najbardziej wyjątkowych przypadkach i zawsze powinna podlegać rygorystycznej kontroli. „Każde użycie izolatki może być równoznaczne z torturami” – czytamy w raporcie.

Guðmundur Ingi Þóroddsson, przewodniczący Afstaða, islandzkiego stowarzyszenia na rzecz lepszej polityki więziennej i doskonalenia, zgadza się z oceną doniesień „Widzieliśmy druzgocące przykłady tego, jak to wpływa na ludzi, nawet przez krótki okres; niektórzy ludzie nie wracają do zdrowia” – powiedział Guðmundur w rozmowie z RÚV w tym tygodniu.

Guðmundur, który sam spędził trochę czasu w izolatce, stwierdził, że izolacja jest niczym innym jak torturami, i że ludzie często załamują się pierwszego dnia. „I stosuje się ją wobec osób z niepełnosprawnością umysłową lub z innymi zaburzeniami, które borykają się z różnego rodzaju problemami, gdzie ten rodzaj zatrzymania powoduje jedynie zaostrzenie tych problemów, aż całkowicie wymkną się spod kontroli, i to właśnie obserwujemy dzisiaj. Mamy dziś w systemie osoby, które są w gorszej sytuacji z powodu izolacji. Ale dzieje się tak również dlatego, że w tym kraju nie ma innych dostępnych zasobów” – dodał Guðmundur.

Jednym z celów raportu jest przyspieszenie rewizji obowiązującego prawa. Raport kończy się serią zaleceń, do których wzywa się rząd Islandii. Wśród nich znajdują się:

– Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego w celu usunięcia możliwości stosowania kary izolacyjnej wyłącznie w celu zapobiegania ingerencji w śledztwo policyjne lub ochrony jego integralności.

– Identyfikacja i wprowadzenie środków, które zapewniłyby mniej restrykcyjne alternatywy dla izolatki.

– Priorytetowe traktowanie pilnych działań w celu zapewnienia, że stosowanie kary odosobnienia jest wyraźnie określone.

– Zabronione ma być umieszczanie w izolatce dzieci oraz osób z niepełnosprawnością spowodowaną warunkami fizycznymi, psychicznymi lub neurologicznymi, które uległyby pogorszeniu w warunkach odosobnienia przez okres dłuższy niż 15 dni.

– Wprowadzenie silniejszych zabezpieczeń w celu zapewnienia, że w przypadku nałożenia kary pozbawienia wolności jest ona zgodna ze standardami praw człowieka, w tym zakazem tortur oraz prawem do sprawiedliwego procesu i niedyskryminacji.

Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.