Islandczycy nadal będą łowić wieloryby

Opublikowano: 23.02.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

Kristján Þór Júlíusson, minister rybołówstwa i rolnictwa, zezwolił na połów płetwali karłowatych i zwyczajnych na wodach Islandii przez dodatkowy okres pięciu lat, od 2019 do 2023 roku.

Jego decyzja opiera się na doradztwie pracowników Instytutu Badań Morza, a także na najnowszym raporcie na temat ekonomiki połowów wielorybów, dostarczonym przez Uniwersytet Islandzki. Raport był szeroko krytykowany – nie tylko przez firmy zajmujące się obserwacją wielorybów.

Hafró, Instytut Badań Morza, zalecił w notatce dla ministra, aby w okresie do 2025 roku polowania na wieloryby w wodach pomiędzy wschodnią Grenlandią i zachodnią Islandią ograniczyć do 161 zwierząt rocznie, a w obszarze między wschodnią Islandią a Wyspami Owczymi do 48 sztuk. Zaleca się wprowadzenie limitu połowów wynoszącego 217 płetwali karłowatych rocznie na wszystkich obszarach.

W oświadczeniu Ministerstwa Rybołówstwa i Rolnictwa stwierdza się, że od czasu rozpoczęcia badań populacji wielorybów w 1987 roku liczba wielorybów wokół Islandii stale rośnie. Przy ostatnim liczeniu w 2015 roku populację środkowo-północnoatlantyckich wielorybów oszacowano na 37 000; jest to trzykrotnie więcej niż w roku 1987.

Populacja wielorybów karłowatych w wodach Islandii zmniejszyła się w ciągu tego millenium – naukowcy jednak uważają, że nie. Wieloryby powędrowały dalej na północ, poza islandzkie wody, ponieważ w okresie letnim jest tu dla nich mniej pożywienia niż kiedyś.

Notatka Hafró zwraca uwagę ministra na pierwszą listę gatunków zagrożonych wyginięciem w Islandii. Nie ma na niej płetwali zwyczajnych.

Tłumaczenie: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło oryginalne: Ruv.is
Źródło polskie: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o