Islandczycy nadal będą łowić wieloryby

Opublikowano: 23.02.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1691

Kristján Þór Júlíusson, minister rybołówstwa i rolnictwa, zezwolił na połów płetwali karłowatych i zwyczajnych na wodach Islandii przez dodatkowy okres pięciu lat, od 2019 do 2023 roku.

Jego decyzja opiera się na doradztwie pracowników Instytutu Badań Morza, a także na najnowszym raporcie na temat ekonomiki połowów wielorybów, dostarczonym przez Uniwersytet Islandzki. Raport był szeroko krytykowany – nie tylko przez firmy zajmujące się obserwacją wielorybów.

Hafró, Instytut Badań Morza, zalecił w notatce dla ministra, aby w okresie do 2025 roku polowania na wieloryby w wodach pomiędzy wschodnią Grenlandią i zachodnią Islandią ograniczyć do 161 zwierząt rocznie, a w obszarze między wschodnią Islandią a Wyspami Owczymi do 48 sztuk. Zaleca się wprowadzenie limitu połowów wynoszącego 217 płetwali karłowatych rocznie na wszystkich obszarach.

W oświadczeniu Ministerstwa Rybołówstwa i Rolnictwa stwierdza się, że od czasu rozpoczęcia badań populacji wielorybów w 1987 roku liczba wielorybów wokół Islandii stale rośnie. Przy ostatnim liczeniu w 2015 roku populację środkowo-północnoatlantyckich wielorybów oszacowano na 37 000; jest to trzykrotnie więcej niż w roku 1987.

Populacja wielorybów karłowatych w wodach Islandii zmniejszyła się w ciągu tego millenium – naukowcy jednak uważają, że nie. Wieloryby powędrowały dalej na północ, poza islandzkie wody, ponieważ w okresie letnim jest tu dla nich mniej pożywienia niż kiedyś.

Notatka Hafró zwraca uwagę ministra na pierwszą listę gatunków zagrożonych wyginięciem w Islandii. Nie ma na niej płetwali zwyczajnych.

Tłumaczenie: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło oryginalne: Ruv.is
Źródło polskie: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.