Irlandia zmienia prawo rozwodowe

Opublikowano: 27.05.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 374

Irlandzkie społeczeństwo poparło już złagodzenie skrajnie restrykcyjnych przepisów zabraniających aborcji oraz wprowadzenie małżeństw jednopłciowych. Przedwczoraj ogromna większość głosujących opowiedziała się również za tym, by zmodyfikować przepisy regulujące udzielanie rozwodu.

Obecnie, aby starać się o rozwód, para małżeńska musi udowodnić, że z ostatnich pięciu lat przeżyła cztery osobno. Gdy wejdą w życie zmiany, okres ten zostanie zredukowany do dwóch. A zmian Irlandczycy i Irlandki chcą bez wątpliwości – w piątkowym referendum, przy frekwencji 50,89 proc., za korektą padło 82,1 proc. głosów. Zdecydowane poparcie uzyskała również druga wnioskowana poprawka – ułatwiająca uznawanie w Irlandii rozwodów uzyskanych za granicą.

Obydwie zmiany w przepisach były bardzo promowane przez rząd. Twarzą kampanii na ich rzecz była minister kultury Josepha Madigan, która podkreślała, że jest to zmiana służąca uczłowieczeniu prawa.

Wyniki głosowania podano do wiadomości wczoraj – razem z rezultatami głosowania w wyborach samorządowych, które odbywało się w tym samym dniu. Ponadto obywatele głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W wyborach samorządowych największych sukces odniosła, według wstępnych wyników, centrowa Fianna Fail, wyprzedzając rządzącą obecnie Fine Gael. Pewien mogą odtrąbić również irlandzcy Zieloni, których program, zwracający uwagę na problemy środowiska i zmian klimatu, dał im przynajmniej 7 proc.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o