Iran zwiększa produkcję uranu

Opublikowano: 05.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1078

Iran, który po wyjściu USA z umowy nuklearnej zaczął wycofywać się z niektórych jej zapisów, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ponad dwukrotnie zwiększył produkcję uranu.

„Produkcja uranu przed nastąpieniem trzeciego kroku (w redukowaniu zobowiązań – red.) wynosiła około 450 gramów dziennie, teraz przekroczyła 5 tysięcy gramów dziennie” – oświadczył szef Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi. Jego oświadczenie padło w przededniu kolejnego, czwartego z rzędu etapu redukowania zobowiązań nuklearnych, który ma nastąpić w tym tygodniu.

W czasie wizyty w zakładzie wzbogacania uranu w Natanz Salehi poinformował także o uruchomieniu 30 wirówek typu IR-6, zauważając, że już wcześniej działało 20. Tym samym Iran zwiększył liczbę wirówek tego rodzaju do 50.

Cztery lata temu, 14 lipca 2015 roku, szóstka (Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Rosja, USA, Francja) i Iran ogłosiły realizację wspólnego kompleksowego planu działania. Umowa przewidywała zniesienie sankcji w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego. Umowa w pierwotnej formie nie przetrwała nawet trzech lat: w maju 2018 roku Stany Zjednoczone ogłosiły jednostronne wycofanie się z niej i przywrócenie surowych sankcji wobec Republiki Islamskiej.

Po raz pierwszy Teheran porzucił realizację szeregu ograniczeń nuklearnych w rocznicę wycofania się USA z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego – Waszyngton odstąpił od umowy 8 maja 2018 roku, Teheran odpowiedział dokładnie rok później, co nazwał „strategiczną cierpliwością”. Odmowa spełnienia szeregu punktów porozumienia w irańskim programie nuklearnym w pierwszym etapie dotyczyła rezerw wzbogaconego uranu i ciężkiej wody.

Następnie władze w Teheranie ogłosiły drugą fazę redukcji zobowiązań w zakresie umów nuklearnych, mówiąc, że Iran wzbogaci uran na poziomie potrzebnym temu krajowi. Trzeci etap rozpoczął się 6 września: wtedy Iran ogłosił, że rozpoczął pracę z wieloma centryfugami, nie ograniczając się w dziedzinie badań jądrowych do postanowień porozumienia.
Uważamy Rosję i Chiny za partnerów

Na początku września irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że Teheran uważa za kluczowych partnerów w utrzymaniu porozumienia nuklearnego Rosję i Chiny. „Nasze stosunki z Rosją i Chinami różnią się od stosunków z pozostałymi trzema krajami uczestniczącymi w porozumieniu nuklearnym. Ponieważ uważamy, że Iran, Rosja i Chiny nigdy nie przestały współpracować ani przed, ani po porozumieniu nuklearnym. Rozpatrujemy więc Rosję i Chiny jako partnerów, którzy pomagają nam w porozumieniu nuklearnym, którzy zajmują twarde stanowisko w tej sprawie i pomagają w utrzymaniu porozumienia” – mówił Zarif.

Źródło: pl.SputnikNews.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.