Iran zacieśnia współpracę z Syrią

Opublikowano: 16.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1428

Minister spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu Hossein Amir Abdollahian spotkał się w Damaszku 14 stycznia z prezydentem Syryjskiej Republiki Arabskiej Baszarem al-Asadem i ministrem spraw zagranicznych tego państwa Fajsalem Mekdadem.

Po spotkaniu ogłoszono zamiar podpisania przez strony umowy o strategicznym partnerstwie ekonomicznym, która stanowiłaby przedłużenie serii podobnych umów z 2019 r. Nie podano daty podpisania porozumienia, możliwe jednak, że okazją do tego będzie zaplanowana na najbliższą przyszłość wizyta prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego w Syrii.

„Między obydwoma krajami podpisano wiele realizowanych następnie umów. Podczas tej wizyty, zgodziliśmy się z syryjskim ministrem spraw zagranicznych rozszerzyć umowę o długoterminowej współpracy strategicznej pomiędzy obydwoma krajami, która zostanie wkrótce podpisana” – powiedział na konferencji prasowej minister Hossein Amir Abdollahian. Stwierdził też, że Syria jest ważnym i wpływowym państwem a jej wzmocnienie i rozwój będzie miało pozytywne znaczenie dla regionu i dla Iranu. Zapewnił również o pełnym zaufaniu Teheranu do działań Damaszku i wyraził przekonanie, że syryjsko-tureckie rozmowy normalizacyjne, jeśli będą prowadzona na poważnie, również wpłyną pozytywnie na obydwa kraje i cały region.

Prezydent al-Asad wskazał na dalszą koordynację stanowisk Damaszku i Teheranu w kluczowych sprawach międzynarodowych. Podkreślił, że Iran był pierwszym państwem, które udzieliło wsparcia Syrii w obliczu wspieranej z zewnątrz rebelii. Syryjski przywódca powtórzył też swoje zaproszenie dla E. Raisiego do złożenia wizyty w Syrii.

Pozycja międzynarodowa Syryjskiej Republiki Arabskiej uległa w ostatnich miesiącach wyraźnemu wzmocnieniu. Wizyta w Syrii ministra spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) szejka Abdullaha bin Zajeda al Nahjana w listopadzie 2021 r. doprowadziła do wznowienia stosunków dyplomatycznych między Damaszkiem a Abu Zabi. W marcu 2022 r. prezydent Baszar al-Asad złożył wizytę w ZEA. 4 stycznia wizytę w Syrii złożył szejk bin Zajed al Nahjan. 28 grudnia doszło z kolei w Moskwie do rozmów ministrów obrony Turcji i Syrii, poprzedzonych kilkukrotnymi spotkaniami szefów wywiadów obydwu państw. Rozmowy turecko-syryjskie mogą doprowadzić do wycofania wojsk tureckich z Syrii i normalizacji stosunków między obydwoma państwami.

Autorstwo: Ronald Lasecki
Źródło: MyslPolska.info

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.