Iran ostrzegł Bahrajn przed zbrojnym powstaniem

Opublikowano: 23.06.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 750

Najważniejszy irański generał ostrzegł sunnickie władze w Bahrajnie, że działania wymierzone przeciwko szyickiej większości w tym kraju mogą doprowadzić do powstania zbrojnej opozycji. W rezultacie może dojść do gwałtownych i brutalnych zamieszek, które ostatecznie wywołają wojnę domową i przekształcą Bahrajn w “drugi Jemen”.

Rząd w Bahrajnie pozbawił właśnie obywatelstwa ajatollaha szejka Isa Qassima, ważnego szyickiego duchownego. Oskarżono o nawoływanie do sekciarstwa i przemocy a także o służenie obcym interesom. Decyzja ta została skrytykowana nawet przez Stany Zjednoczone – sojusznika sunnickiej monarchii.

Generał Ghasem Solejmani, dowódca irańskiej elitarnej jednostki specjalnej al-Kuds, ostrzegł wprost że działania przeciwko szyickiemu duchownemu wręcz zmuszą ludzi do chwycenia za broń i obalenia reżimu. Jest to dość rzadkie oświadczenie z jego strony którego nie należy ignorować. Generał Solejmani dowodzi operacjami zbrojnymi w Syrii i Iraku, zajmuje się zwalczaniem Państwa Islamskiego i brał udział w planowaniu rosyjskiej interwencji. W zeszłym miesiącu obiecał, że rebelia w Jemenie pokona Arabię Saudyjską i jej sojuszników.

Bahrajn jest niewielkim królestwem, w którym dość często dochodzi do starć między szyitami a służbami bezpieczeństwa. Pozbawienie obywatelstwa ajatollaha Qassima zbiega się w czasie z zawieszeniem głównej szyickiej grupy opozycyjnej al-Wefaq w tamtejszym parlamencie. Jej szef Ali Salman odbywa karę więzienia za nawoływanie do zamieszek. Należy pamiętać że wojna w Jemenie również zaczęła się od rosnącego niezadowolenia ze strony szyitów, którzy w pewnym momencie po prostu wyruszyli w kierunku stolicy Sany i zaczęli ścigali prezydenta tego państwa.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Middleeasteye.net
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 23.06.2016 21:14

    I dobrze. Czego by nie mówić – sunnizm oznacza terroryzm.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.