Iran oskarża Izrael i ZEA o kradzież deszczu

Opublikowano: 04.09.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1584

Irańscy urzędnicy oskarżają Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i innych wrogów na Bliskim Wschodzie o używanie geoinżynieryjnych technologii wojennych do pozbawienia Iranu jego zasobów wodnych.

To nie pierwszy raz, kiedy irańscy urzędnicy oskarżają inne kraje o używanie geoinżynierii w celu zaatakowania ich kraju. W 2018 roku, pośród palącej suszy i narastającej fali upałów, niektórzy wyżsi urzędnicy twierdzili, że Izrael i inni wrogowie kradną z chmur cenne zasoby wody. „Zarówno Izrael, jak i inny kraj – ZEA – pracują nad tym, aby irańskie chmury nie dawały deszczu” – twierdził bryg. gen. Gholam Reza Jalali, starszy oficer wojskowy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, w przemówieniu z 2018 roku.

W tym czasie ZEA rozpoczął ambitny program zasiewania chmur, rozpylając w chmurach chemikalia, takie jak jodek srebra, aby wymusić opady. Tego rodzaju programy kontroli pogody stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ coraz więcej regionów na całym świecie doświadcza susz. W ciągu zaledwie kilku lat program zasiewania chmur w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przekształcił kraj w „niekwestionowanego regionalnego lidera” manipulacji pogodą na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

W ciągu ostatnich trzech dekad temperatury na Bliskim Wschodzie rosły znacznie szybciej niż średnia światowa. Przewiduje się, że susze będą występować z większą częstotliwością i dotkliwością, a poziom opadów ma się zmniejszyć.

Inne kraje na Bliskim Wschodzie i Afryce rozpoczynają programy zasiewania chmur. Wśród surowych prognoz pogody kraje takie jak Iran, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie szukają nowych sposobów na zwiększenie opadów, dlatego zwrócili się ku programom kontroli pogody, takim jak zasiewanie chmur. „Zamożne kraje, takie jak Emiraty, inwestują w ten wysiłek setki milionów dolarów” – zauważyła Alissa Rubin w „New York Times”. „Inne narody dołączają do wyścigu, starając się zapewnić, że nie przegapią sprawiedliwego udziału w opadach deszczu, zanim inni wyeksploatują niebo – pomimo poważnych pytań o to, czy ta technika generuje wystarczającą ilość opadów, aby była warta wysiłku i kosztów”.

Oprócz Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroko i Etiopia mają również programy zasiewania chmur. Arabia Saudyjska również rozpoczęła swoją własną na dużą skalę inicjatywę, a wiele innych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, które doświadczają bardzo niewielkich opadów, rozważają ich wprowadzenie. Izrael, jeden z pierwszych pionierów zasiewania chmur w regionie, wstrzymał swój 50-letni program manipulacji pogodą w 2021 r. po tym, jak Uniwersytet w Tel Awiwie stwierdził, że „nie jest to ekonomicznie efektywne”.

Tymczasem ZEA obronił swój program zasiewania chmur, twierdząc, że jego wysiłki na rzecz generowania deszczu przynoszą efekty, częściowo dzięki nowej substancji, która wykorzystuje nanotechnologię, opracowaną na Uniwersytecie Khalifa w Abu Zabi.

Mieszkańcy ZEA zużywają około 147 galonów wody dziennie, ponad trzykrotnie więcej niż globalna średnia 47 galonów. Dzięki zasiewowi chmur i drogim zakładom odsalania, kraj jest w stanie zaspokoić swoje bardzo duże zapotrzebowanie na wodę. Kraj chce rozszerzyć program zasiewania chmur, aby obniżyć koszty.

Inni eksperci ostrzegają jak niebezpiecznymi są próby manipulowania pogodą. Zasiewanie chmur było odpowiedzialne za ogromne powodzie w Dubaju latem 2019 roku. „Możesz modyfikować chmurę, ale nie możesz jej powiedzieć, co zrobić po tym, jak ją zmodyfikujesz” – zauważył James Fleming, naukowiec zajmujący się atmosferą w Colby College w Maine. „Może padać śnieg, może się rozproszyć. Może popłynąć z prądem, może wywołać burzę”.

Autorstwo: Arsenio Toledo
Źródło zagraniczne: NaturalNews.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 05.09.2022 09:02

    No i mamy wojny o wodę… Gdzieś, któryś z autorów sci-fi to zapowiadał.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.