Iran oficjalnie uznał CENTCOM za organizację terrorystyczną

Opublikowano: 19.04.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosło napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Teraz można nawet powiedzieć, że te dwa państwa są coraz bliżej wypowiedzenia sobie wojny. 15 kwietnia, USA oficjalnie uznały Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, jedną z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, jako organizację terrorystyczną. Iran podjął identyczną decyzję i jakiekolwiek wsparcie, udzielane dla sił zbrojnych USA, będzie postrzegał jako działalność terrorystyczną.

We wtorek, parlament Iranu większością głosów przyjął specjalną ustawę, traktującą Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA (CENTCOM), które operuje na terenie Bliskiego Wschodu i Centralnej Azji, jako organizację terrorystyczną. Jest to odpowiedź na wcześniejszy ruch Stanów Zjednoczonych. Teraz Iran zamierza śledzić aktywność Dowództwa Centralnego, a jakakolwiek współpraca z amerykańskimi siłami zbrojnymi w tym rejonie świata będzie postrzegana jako wspieranie terroryzmu.

Dowództwo CENTCOM jest częścią Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i kieruje wszystkimi siłami zbrojnymi, które operują na terenie państw, takich jak Afganistan, Syria, czy Irak. Iran zamierza zatem otwarcie zwalczać aktywność amerykańskich wojsk na Bliskim Wschodzie, podobnie jak Stany Zjednoczone chcą zwalczać wszelką działalność irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Izrael z pewnością jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, ponieważ Iran jest obecnie jeszcze bardziej aktywny w Syrii, niż przed wybuchem wojny domowej. Co więcej, władze Syrii zgodziły się wydzierżawić temu państwu port morski w muhafazie Latakia. Oznacza to, że Iran po raz pierwszy uzyska dostęp do Morza Śródziemnego.

Relacje na linii Iran-Stany Zjednoczone są obecnie w najgorszym stanie od lat. Donald Trump najpierw zerwał umowę nuklearną, a następnie obłożył Iran sankcjami gospodarczymi. W chwili obecnej, światowe mocarstwo i regionalna potęga są coraz bliżej wypowiedzenia otwartej wojny.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Reuters.com, En.FarsNews.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o