Iran na próżno czekał na pomoc Chin w ominięciu sankcji USA

Opublikowano: 27.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2039

Chiny po raz kolejny udowodniły, że nadzieje, że mogą być ratunkiem dla krajów, które znalazły się w kręgu sankcji USA, są bezpodstawne. Jak napisał “The Wall Street Journal”, chińskie firmy pomimo krytyki nowych amerykańskich sankcji wobec Iranu, odmówiły zakupu ropy w tym kraju powołując się na to, że sankcje weszły w życie 4 listopada.

Chińskie przedsiębiorstwa państwowe CNPC i China Petrochemical Corp. powiadomili już Iran, że od 4 listopada przestaną współpracować z irańskimi dostawcami. Chiny kupowały od Iranu ponad 600 000 baryłek dziennie, będąc tym samym największym nabywcą irańskiej ropy. Drugi największy klient Indie, obecnie negocjują z USA w sprawie tymczasowego zezwolenia na handel z Iranem, do czasu znalezienia innego dostawcy.

Nowe amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi weszły w życie 4 listopada. W rzeczywistości jest to powrót do starego reżimu sankcji obowiązującego przed zawarciem międzynarodowego „porozumienia nuklearnego” w 2015 r. z Iranem. W maju 2018 r. Donald Trump oznajmił, że Stany Zjednoczone wycofują się z niego i wracają do reżimu sankcji.

Chiny wielokrotnie oświadczały, że nie będą przestrzegać amerykańskich sankcji. Na początku października minister energetyki Federacji Rosyjskiej Alexander Nowak zasugerował, że Chiny mogłyby wręcz przeciwnie, zwiększyć zakupy irańskiej ropy. Jednocześnie Chiny, wraz z Unią Europejską i Rosją, uczestniczyły w tworzeniu systemu płatności, który pozwoliłby mu na kontynuację rozliczeń z Iranem bez udziału USA.

Fakt, że amerykańskie sankcje działają w Chinach, rosyjskie firmy przekonały się na własnym przykładzie. We wrześniu rosyjscy urzędnicy poskarżyli się chińskim, że miejscowe banki ściągają a nawet blokują operacje rosyjskich spółek odsyłając do sankcji UE albo USA – przy czym mowa była nie tylko o firmach, które dostały się pod te sankcje. Stany Zjednoczone i Europa stanowią do 90% zagranicznych operacji chińskich banków, podczas gdy Rosja stanowi zaledwie kilka procent, dlatego nie chcą oni podejmować ryzyka, wyjaśnił rosyjski bankier współpracujący z Chinami. W Rosji nie ma wystarczającej liczby specjalistów, a dla chińczyków łatwiej jest na wszelki wypadek zablokować operację niż zrozumieć się, wyjaśnili eksperci.

Przykładem dla innych firm był ZTE, drugi producent elektroniki w Chinach, który z powodu zarzutów o pogwałcenie sankcji wobec Iranu i KRLD został prawie zniszczony przez zakaz współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. We wrześniu Stany Zjednoczone po raz pierwszy zastosowały sankcje wtórne wobec Chin za zakup broni w Rosji.

Przykład z Iranem pokazuje, że chińska retoryka może być arbitralnie antyamerykańska, ale w sytuacji rzeczywistego wyboru Chiny nie wchodzą w konflikt ze swoim największym odbiorcą, nawet pomimo wojen handlowych Trumpa. Oznacza to, że z pomocą Chin trudno będzie obejść antyrosyjskie sankcje.

Tłumaczenie: Treborok
Źródło oryginalne: Kramola.info
Źródło polskie: Treborok.wordpress.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 28.11.2018 04:31

    “Drugi największy klient Indie, obecnie negocjują z USA w sprawie tymczasowego zezwolenia na handel z Iranem” Jakim prawem USA dyktując co gdzie kto ma kupować? Jak Polska nałoży sobie przez swoje widzimisię sankcje na dowolny kraj, to potem wszystkie będą musiały negocjować w Polską prawo do zakupu w tym kraju? A wszyscy twierdzą, że jest wolny rynek. Jest totalny zamordyzm silniejszych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.