Iran mocno zredukował zapasy wzbogaconego uranu

Opublikowano: 25.05.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 513

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powiadomiła 23 maja, że Iran znacznie zredukował zasoby wzbogaconego uranu, które mogą być szybko przekształcone w materiał do broni nuklearnej. MAEA podkreśla, że Iran zaczął wcielać w życie ustalenia.

Chodzi o ustalenia zawarte w czasowym porozumieniu, które w listopadzie 2013 roku podpisała z Iranem grupa 5+1 (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja, czyli piątka stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, i Niemcy). Iran miał ograniczyć wywołujący zaniepokojenie świata program nuklearny w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Teheran w związku z tym programem.

W zamian za czasowe złagodzenie międzynarodowych sankcji Iran zgodził się zrezygnować ze wzbogacania uranu do poziomu powyżej 5 proc. U235 i zneutralizować posiadane zapasy uranu o zawartości blisko 20 proc. U235.

Według raportu MAEA, na który powołują się w piątek agencje, od stycznia Iran znacznie zredukował zasoby wzbogaconego uranu. Agencja Associated Press pisze, że obecnie Iran ma mniej niż 40 kg tego uranu, czyli znacznie mniej niż 250 kg, które, jak mówią eksperci, są niezbędne do wyprodukowania jednej bomby.

MAEA zaznacza w raporcie, że dotychczas Iran podejmuje uzgodnione działania w celu ograniczenia swego programu nuklearnego.

Oenzetowska agencja chce od Teheranu wyjaśnień w sprawie – jak podaje – “wiarygodnych dowodów” na to, że Iran przeprowadził badania mające na celu wyprodukowanie bomby atomowej przed rokiem 2003 i być może później. Teheran ustawicznie odrzuca te sugestie. Twierdzi, że jego program nuklearny miał i ma wyłącznie cel energetyczny.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.